Hlavní obsah

Šéf doněckých separatistů přišel o život při výbuchu v restauraci

Doněck
Aktualizováno

Při výbuchu v Doněcku na východě Ukrajiny přišel v pátek o život jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Naposledy stál v čele neuznávané Doněcké lidové republiky, vyhlášené separatisty.

Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Vůdce doněckých povstalců Alexander Zacharčenko

Článek

"K výbuchu došlo v restauraci Separ v době, kdy se tam nacházel šéf Doněcké lidové republiky. Utrpěl smrtelná zranění," řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních struktur separatistů.

Podezřelé z atentátu se podle zdroje agentury Interfax podařilo zadržet, jsou to prý "ukrajinští diverzanti a s nimi spjaté osoby".

Rusové viní Ukrajince

Moskva vzápětí obvinila z odpovědnosti za atentát Kyjev. "Jsou všechny důvody předpokládat, že za vraždou stojí kyjevský režim, který nejednou použil podobné metody k odstranění jinak smýšlejících a nepohodlných," prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Nesplnili sliby o míru, zjevně se rozhodli přejít ke krvavé válce," prohlásila na adresu "loutkového" režimu.

Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval pozůstalým po Zacharčenkovi. Podle Kremlu budou „organizátoři a vykonavatelé vraždy potrestáni”.

Předseda povstaleckého sněmu Denis Pušilin rovněž přičetl Zacharčenkovu smrt Ukrajině. "Je to další agrese od Ukrajiny. Doněck se pomstí za tento zločin," prohlásil.

Ukrajinci viní Rusy

Ukrajinská tajná služba SBU také potvrdila smrt povstaleckého vůdce, ale přičetla ji podle televize 112 "vnitřním konfliktům mezi separatisty, souvisejícím především s přerozdělováním zcizených podniků". Není prý ani vyloučeno, že se ruské tajné služby rozhodly zbavit osoby, která jim začala překážet.

Restaurace Separ se původně jmenovala Separatist. Nachází se v centru Doněcka, nedaleko Zacharčenkovy rezidence.

Při atentátech zahynulo několik povstaleckých vůdců, Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.

Konflikt v Donbasu na východu Ukrajiny vypukl v dubnu 2014, krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. Boje si od té doby vyžádaly více než 10 tisíc mrtvých.

Výběr článků

Načítám