Článek
Italský ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že uprchlíci do žádného italského přístavu nevplují. Na Twitteru napsal, že Aquarius je „majetkem Německa, pronajala si ji francouzská nevládní organizace, má zahraniční posádku, je v maltských vodách a pluje pod gibraltarskou vlajkou“.
Nave ONG Aquarius con altri 141 immigrati a bordo: proprietà tedesca, noleggiata da Ong francese, equipaggio straniero, in acque maltesi, battente bandiera di Gibilterra.
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) August 13, 2018
Può andare dove vuole, non in Italia!
STOP trafficanti di esseri umani e complici,#portichiusi e #cuoriaperti
„Můžete si plout, kamkoli chcete, ale ne do Itálie! Přestaňte obchodovat s lidskými bytostmi,“ napsal Salvini.
„Ta loď je nyní v maltských vodách a má gibraltarskou vlajku. Odpovědnost za poskytnutí ochrany lidí z těch ztroskotaných lodí má Británie,“ přidal se ministr dopravy a infrastruktury Danielo Toninelli. Britská vláda na vyjádření italských ministrů zatím nereagovala.
L'Ong #Aquarius è stata coordinata dalla Guardia Costiera libica in area di loro responsabilità. La nave è ora in acque maltesi e batte bandiera di Gibilterra. A questo punto il Regno Unito si assuma le sue responsabilità per la salvaguardia dei naufraghi.
— Danilo Toninelli (@DaniloToninelli) August 13, 2018
Loď se v pátek odpoledne dostala do mezinárodních vod, stále je poblíž Malty a italského ostrova Lampedusa.
Aquarius vzal na palubu v pátek lidi ze dvou plavidel, na jednom bylo 25 uprchlíků, na druhém 116. Podle MSF pochází více než dvě třetiny z těchto lidí z Eritreje a ze Somálska.
Podle mezinárodního práva se má o zachráněné postarat země s nejbližším přístavem, což v době záchrany byla Libye. Sophie Beauová z organizace SOS Méditerranée ale tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka oznámila, že Libye uprchlíkům bezpečný přístav nemůže zajistit. Bezpečný přístav znamená místo, které dokáže běžencům poskytnout ochranu, což podle Beauové „není za současné situace v žádném případě Libye“.