Článek
Macron se po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem vyslovil pro finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl, uvedla agentura Reuters.
„Jsem osobně pro mechanismus, který by toto bral v úvahu,” uvedl Macron na otázku na možné finanční sankce.
„Nemůžete mít země, které mohutně těží ze solidarity Evropské unie a které mohutně zdůrazňují svůj národní egoismus, když jde o otázky migrace,” řekl francouzský prezident na tiskové konferenci se Sánchezem.
Macron volá po solidaritě
Podle Macrona se Francie a Španělsko shodují na vytvoření „uzavřených středisek na evropské půdě” pro migranty. Tato střediska by odpovídala standardům Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a byla by ustavena z unijních prostředků.
„To by umožňovalo bezprostřední finanční solidaritu, rychlé vyřízení žádostí a evropskou solidaritu, aby organizovaným způsobem každá země přebírala lidi s nárokem na azyl,” uvedl Macron.
Překvapený Babiš
Český premiér Andrej Babiš (ANO) se na Twitteru podivil, proč Macron vrací svými návrhy debatu „o rok zpět”.
Dnes jsem telefonoval s kancléřkou Merkelovou o zítřejším setkání o migraci Narozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast. A to setkání se koná na její popud. Od @EmmanuelMacron jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět. Řešení budeme diskutovat ve čtvrtek na Evropské radě.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 23. června 2018
„Státy V4 jsou jednotné, kvóty odmítáme a žádáme zastavit migraci mimo Evropu,” dodal Babiš.
Seehofer proti Merkelové
Rozdílné pohledy na řešení problematiky uprchlíků existují i v Německu.
Ministr vnitra Seehofer, který je předsedou vládní Křesťanskosociální unie (CSU), o hrozbě částečného uzavření hranic hovořil podle agentury DPA v rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung.
„Pokud summit EU nepřinese efektivní řešení, tak migranti, kteří jsou již registrováni v jiné zemi Unie, budou odmítnuti,” varoval Seehofer s tím, že nikdy nemluvil o úplném uzavření hranic.
Za „krajně neobvyklé” označil Seehofer upozornění, kterého se mu tento týden dostalo z Berlína, že podle německé ústavy musejí ministři respektovat politické mantinely dané předsedou vlády. „To si nenecháme líbit,” řekl Seehofer. Neuposlechnutí vůle kancléřky by přitom mohlo podle pozorovatelů vést až k pádu vlády.
Nedělní minisummit
Merkelová se snaží se najít evropské řešení migrační otázky. Příležitost k tomu bude mít už v neděli na minisummitu v Bruselu, kterého se ale nezúčastní všechny země. Že se nezúčastní, se ve čtvrtek rozhodly státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko).
Rakouský kancléř Sebastian Kurz v sobotu pohrozil, že jeho země zavede kontroly na hranici s Itálií, pokud Německo zavede kontroly na hranici s Rakouskem. Už v pátek také český premiér Andrej Babiš varoval, že v případě zavedení hraničních kontrol ze strany Německa ke stejnému kroku přistoupí i ČR. [celá zpráva]