Článek
„Dne 28. března 2018 vyšetřovací výbor Ruské federace předal generální prokuratuře Ruské federace za účelem dalšího zaslání příslušným orgánům Spojeného království žádost o právní pomoc v trestním řízení zahájeném v souvislosti s pokusem o vraždu nebezpečným způsobem ruské státní příslušnice Julije Skripalové na území města Salisbury ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska,” píše se v oficiální žádosti.
Její otec v žádosti není zmíněn, ačkoliv je také držitelem ruského pasu. Interfax ale připomíná, že Sergej Skripal má také britské občanství.
Rusům jde o získání vyšetřovacích spisů
Moskva žádá o podrobnosti o okolnostech zločinu a o kopii vyšetřovacích spisů a zdravotní dokumentace. V žádosti současně uvádí, že vyšetřovací výbor „potvrzuje svou připravenost na další spolupráci s příslušnými orgány Velké Británie v rámci vyšetřování pokusu o vraždu Julije Skripalové”.
Skripal a jeho dcera byli v jihoanglickém Salisbury 4. března nalezeni v bezvědomí. Vyšetřovatelé tvrdí, že byli otráveni nervovou bojovou látkou zvanou novičok. Británie krátce na to obvinila z odpovědnosti za útok Kreml, Rusko vinu popírá a tvrzení Londýna označuje za politickou provokaci.
Rusko si také opakovaně stěžuje na to, že britská strana o pátrání po pachateli chemického útoku Moskvu neinformuje a odmítá s ruskými vyšetřovateli spolupracovat. Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že pokud Londýn na spolupráci nepřistoupí, zahájí Rusko vlastní vyšetřování. Jeho součástí je i žádost o právní pomoc.
Sergej Skripal vyzradil britské rozvědce na 200 ruských špiónů v západní Evropě. Byl v Rusku zatčen, odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky. Nakonec byl spolu s dalšími vyměněn za skupinu ruských špionů odhalených v USA.