Článek
„Nevím, jak jsem mohla být tak hloupá a přidat se k Islámskému státu. Zničila jsem si život,“ tvrdí dnes Linda.
Dívka zmizela vloni v létě ze svého domova v saském městečku Pulsnitz nedaleko Budyšína, když krátce předtím konvertovala k islámu. Přes Turecko odjela do Sýrie, kde se stala manželkou jednoho z radikálů.
Před televizními kamerami dívka popisovala svůj život v Islámském státě. Po smrti svého manžela žila s ostatními vdovami na nejrůznějších místech Mosulu. Tvrdila, že nikdy nebojovala a stále prosila, aby mohla odjet domů. To bude ale v jejím případě velký problém. Německo nemá s Irákem uzavřenou extradiční dohodu.
K jejímu návratu jsou zdrženliví nejen obyvatelé městečka Pulsnitz, ale na rizika upozorňuje také odborník na islám a politolog Heiner Vogel. „V propagandě a náboru Islámského státu hrály ženy velmi významnou roli. Většina z nich dobře věděla, co dělají,“ uvedl. Z reportáže, kterou sledoval, se mu nezdálo, že by Linda byla příliš traumatizovaná, ačkoliv je tak mladá.
Je přesvědčený, že Linda byla pod silným vlivem radikálů Islámského státu a rozhodně se jejich vlivu nezbavila. „Současné dívčino chování je výsledkem chladnokrevné kalkulace. Přesně ví, co má dělat. Potřebuje se dostat zpět domů do Německa a podle toho se chová,“ uvedl odborník pro sever Focus. Je přesvědčen, že v 16 letech dívka věděla, co dělá, a k teroristické organizaci se připojila zcela vědomě. „Každý musí nést zodpovědnost za své činy," uzavřel.
Skeptičtí jsou k jejímu návratu také obyvatelé městečka. „Nevěří, že její odchod byl mladický nerozvážný čin a že se od radikálů dostatečně distancovala,“ uvedla starostka Barbara Lükeová.