Článek
"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil na počátku roku Höcke v saské metropoli v narážce na památník holocaustu v centru Berlína.
Hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa". Požadoval také změnu přístupu k německým dějinám o 180 stupňů.
Čtyřiadvacet betonových bloků postavili aktivisté z umělecké skupiny Centrum pro politickou krásu (Zentrum für Politische Schönheit, ZPS) na pozemku v sousedství Höckeho domu ve vesnici Bornhagen v Durynsku. Höcke je předsedou frakce AfD v zemském sněmu této středoněmecké spolkové země a ve straně zastupuje pravicové, nacionalistické křídlo.
Ať poklekne a prosí o odpuštění
Dílem napodobujícím památník holocaustu, jenž stojí od roku 2005 v centru Berlína nedaleko Braniborské brány, chtěli aktivisté protestovat proti Höckeho výrokům o masovém vraždění Židů za druhé světové války, které pronesl v lednu v Drážďanech. "Nechceme a nemůžeme nechat groteskní požadavky ke změně vnímání historie bez odezvy," uvedl umělecký ředitel skupiny Philipp Ruch.
Centrum pro politickou krásu Höckeho ve středu vyzvalo, aby před památníkem v Berlíně nebo jeho kopií u svého domu v Bornhagenu poklekl a prosil za odpuštění zločinů, kterých se Němci dopustili během druhé světové války