Článek
„Vídeňský odvolací soud v pátek rozhodl, že Facebook musí odstranit příspěvky proti předsedkyni Zelených Evě Glawischnigové, stejně jako jakékoliv doslovné zprávy (o nich), a uvedl, že jejich pouhé zablokování v Rakousku nebylo dostatečné, když nebyly vymazány uživatelům v zahraničí,“ informovala o rozsudku agentura Reuters.
Soud rozhodoval o žalobě, kterou podala Glawischnigová. Tu na Facebooku pod skrytým jménem urážel jeden z přispěvatelů. Podle listu Die Presse ji označoval za zkorumpovanou zrádkyni.
Technicky to není problém
Glawischnigová požadovala, aby Facebook jako provozovatel sítě vulgární nařčení smazal. Firma však u soudu argumentovala, že slouží jen jako platforma a nenese odpovědnost za každý jednotlivý příspěvek. Jeho zástupci navíc tvrdili, že se řídí zákony v Kalifornii a Irsku, kde má Facebook svá ústředí. To, že příspěvky na základě stížnosti v Rakousku zablokoval, shledal soud nedostatečným, protože se příspěvky nadále zobrazovaly v zahraničí a mohly se dál šířit.
Soud uvedl, že pro společnost to není technický problém, aby urážlivé příspěvky automaticky mazala, ačkoliv uznal, že od ní nelze očekávat, aby obsah aktivně procházela a sama nevhodné příspěvky vyhledávala.
V Německu chystají tučné pokuty
Facebook čelí v Evropě narůstajícímu tlaku, aby rychleji reagoval na protiprávní lži, urážky a nenávist šířenou po síti. V Německu například předkládá vláda návrh, který počítá s pokutou až 50 miliónů eur (1,35 miliardy korun), pokud nebudou sociální sítě důsledně mazat protiprávní obsah.