Článek
"Přísahám, že budu věrně plnit povinnosti předsedy vlády s loajalitou vůči králi a budu dodržovat a dohlížet na dodržování ústavy jako základního dokumentu státu," řekl mimo jiné Rajoy, který měl při tom jednu ruku na ústavě a druhou na bibli.
Rajoy takovou přísahu skládal již podruhé, poprvé ale před králem Felipem VI. Při předchozím slavnostním aktu v prosinci 2011 byl ještě králem Felipův otec Juan Carlos I.
Podle pozorovatelů zůstává ale otázkou, jak bude nová menšinová vláda prosazovat své návrhy zákonů v parlamentu. Vedení socialistů již minulý týden prohlásilo, že v parlamentu bude muset lidovecká vláda hledat podporu pro každý svůj návrh zákona zvlášť.
Důvěru získal až napodruhé
Nové volební období Rajoye v čele vlády umožnili v sobotu poslanci, kteří mu vyslovili důvěru 170 hlasy. Klíčové bylo rozhodnutí 68 z 85 socialistických poslanců se hlasování zdržet a Rajoy tak získal prostou většinu.
Vládu vzešlou z voleb nemá Španělsko od loňského prosince, kdy v parlamentních volbách žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Poprvé v historii Španělska se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat, neboť předseda socialistů Pedro Sánchez důvěru poslanců v březnu nedostal. Ucházel se o ni poté, co Rajoy lednovou nabídku krále na sestavení vlády odmítl.
Po červnových volbách, v nichž opět zvítězili lidovci, Rajoy nabídku krále přijal. Ucházel se poté o důvěru poslanců, kterou ale napoprvé přede dvěma měsíci nedostal. Až poté, co Sánchez ustoupil tlaku ve své straně a rezignoval na vedení socialistů, se úřadující vedení strany usneslo, že vznik vlády lidovců umožní.