Článek
Oba mladíci také podle policie před masakrem v Olympii chatovali na internetu. Krátce před činem Afghánec diskusi smazal, policistům se však podařilo její historii obnovit, uvedl vrchní státní zástupce Thomas Steinkraus-Koch. Necelou hodinu před útokem se také sešli na budoucím místě činu.
Chlapci se seznámili v psychiatrické léčebně. Podle vyšetřovatelů trpěl útočník David Sonboly depresemi a bral léky. Hoch se od něj měl dozvědět, že obdivuje norského masového vraha Anderse Breivika a že „nenávidí lidi”, uvedl Steinkraus-Koch.
Afghánec věděl i o tom, že si jeho starší kamarád pořídil pistoli Glock. Tu koupil na internetu a pocházela nejspíše ze Slovenska nebo z Česka. [celá zpráva]
On i Afghánec s oblibou hráli na počítači střílečky, podle Hermanna Utze z kriminální policie se útočník pohyboval podobně jako postava ve hře Counter-Strike.
Sonbolyho důvěrník
Policisté mladého Afghánce nicméně považují za důvěrníka Sonbolyho, nikoli za spolupachatele. Mladík se na policii sám přihlásil krátce po útoku s tím, že pachatele zná. Zadržen byl kvůli rozporům ve své výpovědi. [celá zpráva]
V pondělí byl mladý muž propuštěn a policie proti němu zahájila vyšetřování.
Při prohlídce jeho bytu se u něj našly airsoftové pistole, které si však pořídil legálně. Nenašel se ale důkaz, který by svědčil o tom, že masakr je dílem dvou lidí.
Některá německá média a uživatelé sociálních sítí mezitím spekulují o jméně střelce. Podle nich je podivné, že by se Íránec jmenoval David. Podle švýcarského deníku Blick na tom však není nic divného a je zbytečné za tím hledat židovské pozadí. Jméno není podle deníku neobvyklé ani v Íránu.
Osmnáctiletý Sonboly v pátek v blízkosti mnichovského obchodního centra postřílel devět lidí a dalších 35 zranil. Cílil na děti přistěhovalců. Po útoku spáchal sebevraždu.