Článek
Jak upozornil dopisovatel stanice BBC Alex Forsyth, Cameron před referendem doufal, že na summit dorazí jako vítěz. Britští voliči ale v referendu rozhodli o vystoupení země z Unie, tedy opačně, než očekával. Cameron proto ohlásil svoji rezignaci a upozornil, že o vystoupení by měl s EU jednat až jeho nástupce.
Do té doby podle unijních představitelů žádná vyjednávání o brexitu nezačnou. Jednání začínají až aktivováním článku 50 smlouvy o fungování EU. K tomu dojde teprve ve chvíli, kdy Londýn formálně oznámí své rozhodnutí opustit Unii na Evropské radě. Zatím není jasné, kdy se tak stane a kdy tedy začne běžet lhůta pro dohodu o vystoupení. Smlouva tuto lhůtu stanovuje jako dvouletou. Lze ji prodloužit, ale s tím by musely souhlasit parlamenty ve všech členských zemích.
Cameron se po příjezdu do Bruselu nejprve setkal s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Šéf Evropské rady Donald Tusk na úvod summitu zopakoval, že Unie je připravena jednat třeba hned zítra, ale jedině pokud Británie formálním oznámením spustí článek 50. To se neočekává a Tusk uvedl, že další rozhovory o osudu EU by se mohly uskutečnit v září v Bratislavě. To proto, že Slovensko v pátek přebírá předsednictví v Evropské radě.
Související témata:
Očekává se, že na nynějším summitu se budou probírat i další témata, například migrace.