Článek
„Zmiňované praktiky jsou čím dál viditelnější a čísla stále rostou. Myslím, že to dokazuje, jak tíživá je na severu ekonomická situace,“ řekl Darsuman
Většina novodobých severokorejských otroků podle něj pracuje v Rusku a Číně, kde je zaměstnávají v důlním a textilním průmyslu či ve stavebnictví.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Severokorejci otročí i v Polsku
Podle Darusmana nejde jenom o Rusko a Čínu, ale i o státy v Africe, na Blízkém východě nebo v Evropě. Z evropských států komisař zmínil Polsko.
Darusman se domnívá, že KLDR získává z práce svých občanů v cizině ročně mezi 1,2 až 2,3 miliardy dolarů (30 až 56 miliardami korun) a žádá, aby byly podmínky, v jakých Severokorejci v zahraničí pracují, důkladně prověřeny.
Tajemník severokorejského velvyslance při OSN Čche Mjong-nam označil Darusmanovu zprávu za "krajní projev politizace". Jeho informace prý nijak nesouvisí s lidskými právy.
Rada bezpečnosti OSN zařadila téma lidských práv v KLDR do svého prosincového jednání. Reaguje tím na loňskou zprávu vyšetřovací komise, v níž se konstatuje, že násilnosti páchané v KLDR se dají přirovnat ke krutostem páchaných nacisty.
Země čelí od roku 2006 mezinárodním sankcím, jež na ni byly uvaleny kvůli jejím zbrojním jaderným testům, a trvale tak zápasí s nedostatkem deviz.