Článek
Šur podle verdiktu na zakázku ukrajinských pohraničníků shromažďoval tajné údaje o objektu ruského ministerstva obrany u Brjanska. Zadržen byl ruskými agenty tajné služby FSB 9. prosince při překračování rusko-ukrajinské hranice. Agenti mu zabavili špionážní techniku, kterou jej údajně vybavili Ukrajinci.
„Pokud by shromážděné informace byly předány ukrajinským tajným službám, mohly by být použity proti zájmům bezpečnosti Ruské federace,” uvedl soud v rozsudku. „Šur se přiznal a nad svými činy vyjádřil politování,” dodal.
Další podrobnosti o případu nejsou známy, protože se proces konal za zavřenými dveřmi. Rozsudek není pravomocný, odsouzený se ještě může odvolat.
Ruská aktivistka Zoja Cvetovová uvedla, že Šur má trvalý pobyt na Ukrajině. Věnoval se architektuře a památkám. Podle Šurova syna, který žije v Kyjevě, odsouzený fotografoval opuštěné letiště.
Zpravodajský server Grani.ru připomněl, že Šurův případ je jen jedním z dlouhé řady „špionážních případů”, které se v Rusku začaly v hojné míře vyskytovat po anexi Krymu loni v březnu. Kvůli utajení se svět o údajných špionech často dozví až s velkým zpožděním, nejčastěji až poté, co jim soud prodlouží vazbu, a to třeba i o celý rok.