Článek
„Zařízení, kde se měly očistit a ohřát jednotlivé bloky (rakety), se projektovalo pro jinou variantu a neodpovídá rozměrům rakety dopravené na kosmodrom," uvedla agentura TASS s odvoláním na zdroj z kosmického průmyslu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Problém údajně ale půjde vyřešit „náhradním způsobem". Navíc raketu se na kosmodrom podařilo dopravit dříve, než se čekalo, už 24. září.
Průšvihy mají skončit
Raketu Sojuz-2.1a vypravili z výrobního závodu v povolžské Samaře po železnici 6. září. Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starosti stavbu nového kosmodromu provázenou skandály okolo defraudací, skluzů, stávek a nevyplácení výplat stavbařům, přitom dal najevo, že všechny průšvihy musí skončit. „Začalo odpočítávání," prohlásil.
Stavební práce na kosmodromu mají být hotovy do 30. listopadu, první raketa má odtud odstartovat v prosinci.
Nový kosmodrom nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě u čínských hranic Rusové budují od roku 2010. Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu a který si Moskva pronajímá. Na nový projekt Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů.