Článek
„Dodržování principu jediné Číny je politickým základem čínsko-amerických vztahů a stavebním kamenem míru a stability v Tchajwanském průlivu,” prohlásil mluvčí úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu An Feng-šan. „Pokud se tato základna naruší či poškodí, pak zdravý a stabilní rozvoj čínsko-amerických vztahů nepřichází v úvahu,” dodal.
Čína s nelibostí sleduje nástup Trumpa k moci, neboť budoucí republikánský prezident se k Pekingu staví kriticky. Jeho telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen vedl k protestu Číny. [celá zpráva]
Trump na to reagoval prohlášením, že další dodržování zásady jediné Číny nemusí být pro Washington automatické. Podmínil je řešením obchodních sporů s Čínou, Pekingu vytýká zejména záměrné podhodnocení své měny a to, že daní americké výrobky. [celá zpráva]
Peking tím byl pobouřen. [celá zpráva] Na otázku Tchaj-wanu velice citlivý a ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii. Čína také opakovaně hrozí vojenským zásahem, pokud by Tchaj-pej vyhlásila samostatnost.
USA čínskou politiku jediné Číny akceptovaly až v sedmdesátých letech po normalizaci vztahů, do té doby podporovaly Tchaj-wan.
Čína chce pokutovat americkou automobilku
Čína se chystá pokutovat nejmenovaného amerického výrobce aut za monopolní chování. Ve středu o tom s odvoláním na čínskou Národní rozvojovou a reformní komisi informoval list China Daily.
Vyšetřovatelé zjistili, že americká společnost vyzvala distributory, aby počínaje rokem 2014 zafixovali ceny, uvedl Čang Chan-tung ze zmíněné komise.