Článek
Demonstranti se v sobotu shromáždili u Vítězného oblouku, odkud vyrazili do ulic Paříže. Na rozdíl od minulých týdnů probíhají protesty zatím poklidně. „K Francouzské revoluci došlo už dávno, teď ji Hnutí žlutých vest křísí, protože chceme, aby se moc dostala zpět k lidem. Nebo aby se s námi věci alespoň konzultovali, protože dnes na náš názor nikdo nebere zřetel,“ řekl 70letý důchodce Leo Lapeyrade agentuře Reuters.
Přesto počty demonstrantů každý týden klesají, spoustu obyvatel Francie už navíc protesty obtěžují, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Elabe. Podle ní si 56 procent oslovených Francouzů už přeje, aby protesty skončily, protože trvají moc dlouho. Je to o 11 procent více než minulý měsíc.
WATCH LIVE: #YellowVest protesters are demonstrating in #Paris for the 14th week in a row https://t.co/WMLtt3pvQ7 https://t.co/3leP0VqOLD pic.twitter.com/WlLk2xGjmf
— RT (@RT_com) 16. února 2019
„Chápu, že někteří lidé toho mají plné zuby, ale my to neděláme jenom pro sebe, myslíme na všechny. Takže jestli už mají demonstrací po krk, jejich chyba. Za nějakých šest měsíců nebo možná dva roky budou šťastní, že jsme protestovali,“ myslí si jedna z účastnic Madeleine.
Lidem vadí vandalství
Žluté vesty ztratily podporu mnoha lidí kvůli ničení, rozbíjení a vandalskému chování. Přesto příznivci hnutí tvrdí, že se nevzdají, dokud nedosáhnou svého. Organizátoři nicméně vybízejí k poklidu a zrazují od agrese. „Kolik mrtvých, zraněných nebo zmrzačených obětí musí na obou stranách ještě přibýt? Pojďme zastavit nepřátelství,“ napsali.
The #YellowVests Movement is on the move again.#Acte14 #ActeXIV all over France.#YellowVest #GelbenWesten #GiletsJaunes #YellowVests #YellowVestsUK #YellowVestsCanada#ChalecosAmarillos #GilletJaune #Macron pic.twitter.com/NgrVvEtgrL
— XiuXes (@XiuXes) 16. února 2019
Hnutí žlutých vest vzniklo v listopadu loňského roku v reakci na rostoucí ceny pohonných hmot a bydlení. Přerostlo ovšem v protest proti vládě prezidenta Macrona, po němž demonstranti žádají odstoupení.