Článek
Pravidla Konzervativní strany jsou jednoduchá. Pokud 15 procent jejích poslanců sepíše dopis vyjadřující nedůvěru svému premiérovi, musí se bezprostředně uskutečnit hlasování na bázi celého poslaneckého klubu.
Pokud většina zvedne ruku pro nedůvěru, premiér musí rezignovat.
Večírky v sídle Johnsona už začíná vyšetřovat i londýnská policie
Konzervativců je nyní ve sněmovně 360, pro hlasování o nedůvěře je tedy potřeba 54 podpisů. Několik toryovců se už takto oficiálně pro odvolání Johnsona vyslovilo, drtivá většina však čeká na zveřejnění zmíněné vyšetřovací zprávy Sue Grayové.
Grayová je státní zaměstnankyní pracující aktuálně pro Kabinetní úřad (Cabinet Office).
V uplynulých dnech prošetřovala okolnosti všech večírků, seancí a kvízů, které se uskutečnily v sídle premiéra v Downing Street v době, kdy v zemi platila tvrdá pravidla omezující setkávání většího počtu lidí.
Zprávu zdržuje policie i právní leštění
Není přesně jasné, kolik nelegálních akcí Grayová zkoumala, ví se minimálně o třech večírcích, a to 16. prosince, 27. listopadu a 16. dubna 2020, tedy v předvečer pohřbu královnina manžela prince Philipa.
Britská vláda kvůli skandálům údajně vydírá vlastní poslance
Při vyšetřování Grayová mluvila s desítkami zaměstnanců, s policisty, kteří premiéra hlídají. Měla možnost prohlédnout kalendáře, e-maily, zprávy v telefonu, v podstatě všechno. Dá se proto očekávat, že zpráva bude velmi obsáhlá a detailní.
Zpráva už je hotová a měla být původně zveřejněna už v úterý. To se ale nestalo.
Metropolitní policie totiž mezitím oznámila, že zahajuje vlastní vyšetřování, a požádala Grayovou, aby ve své zprávě „naprosto minimálně odkazovala na události, které vyšetřuje policie“.
Umírající maminku mohl zdravit jen přes okno. Britové se bouří proti pokrytectví vlády
Současně není jasné, zda se veřejnost dozví všechny informace, které Grayová zjistila. Podle dostupných informací se její tým snaží finální text „právně pročistit“ tak, aby premiér Johnson neměl důvod žádnou část před publikací začernit.