Hlavní obsah

Zeď bude za každou cenu, tvrdí Trump

Právo, CNN, ČTK, BBC, doh
Washington

Za jakoukoliv cenu je americký prezident Donald Trump připraven realizovat svůj plán na stavbu protimigrační zdi na hranicích s Mexikem. Prohlásil, že k prosazení projektu je pevně odhodlán, a to i kdyby musel riskovat zmrazení činnosti vládních úřadů.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump na mítinku v arizonském Phoenixu.

Článek

„I kdybychom museli zastavit činnost naší vlády, tu zeď postavíme,“ vzkázal v noci na středu republikánský prezident opozičním demokratům. Kvůli sporům v Kongresu hrozí rozpočtové provizorium. Trump kvůli tomu opozici vyčetl, že ohrožuje národní bezpečnost. „Američané hlasovali pro kontrolu imigrace. Budeme mít zeď,“ řekl v úterý Trump na mítinku v arizonském Phoenixu, který na místě vyvolal velké vášně.

Zatímco prezidentovi příznivci, z nichž někteří vystáli až sedmihodinovou frontu, v sále aplaudovali, akce přilákala do města i odpůrce, kteří podle médií na policisty házeli lahve a kamení. Policie dav rozehnala za pomoci slzného plynu.

Silná vlna odporu proti Trumpovi se zvedla po jeho nedávných vyjádřeních k násilnostem okolo demonstrace krajní pravice ve městě Charlottesville, kde byla zabita jedna odpůrkyně nacionalistů. [celá zpráva] Prezident nyní „nečestným médiím“ vyčetl, že jeho slova zkreslila, a obvinil je, že nenávistným skupinám „poskytují platformu“.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nové záběry z dronu ukazují, jak auto najelo do demonstrantů v CharlottesvilluVideo: AP

Prezident ve Phoenixu na důkaz zopakoval své dřívější vyjádření – vynechal však přitom právě kontroverzní pasáž, v níž odsuzoval násilí na „mnoha a mnoha stranách“.

Kritika z OSN

Naznačil také milost pro exšerifa Phoenixu Joea Arpaia, který v roce 2013 navzdory soudnímu zákazu organizoval dopravní kontroly cíleně namířené proti přistěhovalcům. Za pohrdání soudem mu hrozí až půlroční trest, Trump ale řekl, že „bude v pořádku“. S milostí prý ale počká, aby nevyvolával kontroverze.

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD) zároveň ve středu kritizoval USA za „rasistické násilí“ v Charlottesvillu s tím, že šlo o „selhání na nejvyšší politické úrovni“.  Vydal také nezvyklé „včasné varování“, které bylo v posledních letech použito v případech zemí, jako jsou Burundi, Irák, Nigérie či Pobřeží slonoviny.

Foto: Mary Altaffer, ČTK/AP

Donald Trump a tehdejší šerif Joe Arpaio na snímku z ledna 2016.

Trump ve Phoenixu zmínil i zahraniční politiku. USA podle něj zřejmě nakonec vypovědí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), o jejíchž nových podmínkách nyní Washington jedná s Kanadou a s Mexikem. Rozhodnutí však podle prezidenta ještě nepadlo.

Ke KLDR se Trump vyjádřil mírně optimisticky. „Respektuji fakt, že nás začíná respektovat,“ řekl na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una. „A možná, spíš ne, ale možná se může stát něco pozitivního,“ dodal.

Související články

Výběr článků

Načítám