Článek
Konkrétně by podle vyšetřovacího výboru lidé mohli být odsouzeni až k osmi letům odnětí svobody za účast na těchto nepokojích a 15 letům za mřížemi za jejich organizaci.
"Je nezbytné brát zřetel na to, že zdrojem mnoha takových výzev (k protiválečným protestům) jsou organizace zakázané v Rusku kvůli extremistické činnosti," uvedla prokuratura podle webu gazeta.ru. Generální prokuratura vyhodnotí z právního hlediska "každý případ účasti na činnosti extremistické organizace".
Ruská policie se s tím nemaže. Po školácích zatkla na demonstraci i starou babičku
Legislativní parlamentní výbor ve čtvrtek kromě toho navrhl, aby se šíření lživých zpráv o aktivitách ruských ozbrojených sil trestalo 15letým odnětím svobody, informovala agentura TASS. Návrhem se bude v příštích dnech zabývat dolní komora ruského parlamentu. Ruské úřady již nyní vytvářejí značný tlak na média a vyhrožují jim uzavřením, pokud nebudou dodržovat oficiální zpravodajskou linii a budou o ruském útoku informovat jako o "invazi" nebo "válce".
Proti válce s Ukrajinou se od začátku invaze protestovalo nejméně ve 115 ruských městech, připomněla BBC. Podle ruského projektu OVD-Info, který monitoruje zásahy policie, již bylo při těchto akcích zadrženo přes 8100 demonstrantů.
Policie v Moskvě i v Petrohradu rozhání protesty proti válce a zatýká
Až 20letým pobytem za mřížemi se v Rusku také trestá poskytnutí finanční nebo materiální pomoci Ukrajině, informovala nedlouho po zahájení invaze na Ukrajinu generální prokuratura. Taková pomoc totiž může být posuzováno jako vlastizrada.