Článek
Podle pohraničníků se nyní na území Ukrajiny denně vrací sedm až osm tisíc lidí.
„Poláci jsou nesmírně starostliví, ale nemohou nám dát víc, než mají sami. Nemůžeme jen sedět v jejich domech za jejich peníze a čekat. Šance na práci, na samostatný život jsou minimální a nikdo nám to ani neslíbil,“ řekla polskému Newsweeku osmatřicetiletá Luba, která se již vrátila domů do Tarnopole i se svými dětmi (7 a 11 let).
Řekla také, že se vracejí jen ti, kteří se mají kam vrátit, zatímco uprchlíci z Charkova, Mariupolu a dalších zničených měst pochopitelně zůstávají.
Práci už našlo přes 21 tisíc lidí |
---|
Polské firmy po otevření pracovního trhu ukrajinským uprchlíkům zaměstnaly už více než 21 tisíc běženců. |
Nejvíce jich našlo práci v největších polských městech – Varšavě, Vratislavi nebo Poznani, 76 procent z nich tvoří ženy. |
Zdroj: ČTK |
Anna Mazeková, dobrovolnice, která pomáhá už měsíc na nádraží v Přemyšlu poblíž přechodu Medyka, potvrzuje, že do každého z vlaků mířících na Ukrajinu nastupuje odhadem přibližně 200 lidí. Každý den podle ní odtud odjíždí sedm až osm vlaků.
Do Polska přišlo už 2,4 milionu uprchlíků
„Nic neříkají a my se na nic neptáme. Vracejí se však také auty nebo autobusy. Jsou to hlavně ti, kteří odešli do Polska v počáteční panice a ze strachu, ale jejich domy a byty zůstaly nedotčeny, a doufají, že to tak zůstane,“ dodává.
Zelenského výzva
Prezident Volodymyr Zelenskyj navíc vyzval Ukrajince, kteří tak mohou učinit a jejichž města a vesnice leží dostatečně daleko od bojových linií, aby jeli domů a pokusili se normálně žít a pracovat, jinak země přestane fungovat.
„A je také pravda, že v Polsku je den ode dne těsněji. Ti, kteří se vracejí, jsou přesvědčeni, že přes veškerou nejistotu, která je čeká, jim bude nakonec ve vlasti lépe, než by bylo v novém útočišti,“ uzavírá Mazeková.