Článek
Mše maronitské církve jsou kvůli koronavirovým opatřením každé úterý a čtvrtek vysílány pouze online. V době výbuchu tak nebyli v kostele žádní věřící, jen kněz a několik lidí zajišťujících přímý přenos.
Výbuch kostelem nejprve otřásl, světla potemněla. Tlaková vlna přišla vzápětí. Kněz, který nejprve pokračoval v modlitbě, se dal na útěk, jedna z částí střechy ho však zasáhla do zad.
OMG. Due to covid19, they televised this mass so that believers could join in from home. Then the #Beirut explosion took place. Horrible.@akhbar pic.twitter.com/lEqZ95mUHP
— Jenan Moussa (@jenanmoussa) August 4, 2020
Podle zpráv svědků však naštěstí nebyl vážněji zraněn, stejně jako ostatní v kostele, kteří přímý přenos zajišťovali.
Australský kněz sledoval hrůzu v přímém přenosu
Podle všeho protikoronavirová opatření zachránila některé životy, v kostele by se jinak tísnily desítky lidí.
Jako malá atomová bomba. V Bejrútu explodovaly tisíce tun ledku. Přes 100 mrtvých, tisíce zraněných
„Zemřel mi přítel, soused ze starých časů,“ uvedl Fadi Salame, kněz maronitského kostela v australském Brisbane, kam po občanské válce emigrovala početná libanonská křesťanská komunita.
„Naposledy jsem ho viděl před pár lety, když jsem Libanon navštívil. Teď při explozi zemřel,“ uvedl otec Salame, který se obává, že stejný osud potkal mnoho dalších jeho přátel. Stejně jako tisíce dalších Libanonců se nyní snaží zkontaktovat své známé a přátele v Bejrútu.