Článek
"Věřím, že vyhrajeme. Na naší straně jsou vědecké důkazy a doufáme, že americký soud vynese spravedlivý rozsudek," řekl ke kauze Tran Xuan Thu, generální sekretář organizace žádající jménem Asociace vietnamských obětí Agent Orange odškodnění.
Podle něj jsou souvislosti s použitím zmíněné jedovaté směsi a zdravotní následky postižených "nevyvratitelné". Jeho závěry potvrdila i Americká akademie věd.
Veteráni uspěli
Organizace hájící poškozené začala žaloby sestavovat začátkem minulého roku. [celá zpráva]
Celkem nyní u newyorského soudu žádá odškodnění 27 osob. Žalují 37 firem, které v letech 1961 až 1971 vyráběly chemikálie používané ke vzniku směsi Agent Orange. Na seznamu nechybějí Dow Chemical nebo Monsanto. Každá ze stran sporu zaměstnala dvacet právníků.
Zatím není známo, zda soud v newyorském Brooklynu nakonec bude zahájen. Americké ministerstvo spravedlnosti žádá zrušení kauzy s tím, že není odůvodněná. Nasazení Agent Orange podle něj umožňoval válečný stav a boj s nepřítelem.
Ve Spojených státech nejde přitom o první proces. V roce 1984 získali od výrobců v podobné kauze 180 miliónů dolarů američtí veteráni, jejichž zdraví nenávratně poškodilo použití chemikálií během konfliktu ve Vietnamu.
Trpěli civilisti
Armáda USA nasadila v jižním Vietnamu více než 80 miliónů litrů chemikálií, včetně Agent Orange. Snažila se tak bojovat v hornatých lokalitách proti partyzánské válce komunistických jednotek.
Podle tamních sdělovacích prostředků užití jedovatých látek poškodilo zdraví více než tří miliónů osob, převážně civilistů. Podotýkají navíc, že Agent Orange vážně poškodil tamní životní prostředí.
K nejhorším důsledkům plošného nasazení defoliantu vedle smrti však patří narušení reprodukčních schopností zasažených osob. Jejich děti se často rodí s vývojovými deformacemi, například zakrslými končetinami.