Hlavní obsah

Putin o Polsku opakovaně a vědomě lhal, zlobí se polský premiér

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v neděli obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z úmyslného lhaní o Polsku. Reagoval tak na nedávné ostré slovní útoky šéfa Kremlu na Polsko, když odmítal kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament.

Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

„Prezident Putin opakovaně lhal o Polsku. A pokaždé to dělal vědomě,” uvedl Morawiecki v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

„Obvykle se to stává, když se úřady v Moskvě cítí být pod mezinárodním tlakem, který vyvolaly svými akcemi. A tento tlak se netýká historické, nýbrž moderní geopolitické scény,” zdůraznil premiér.

Putinův výklad dějin naštval Poláky. Varšava si předvolala velvyslance

Zahraniční

Morawiecki v této souvislosti připomněl, že Rusko v posledních týdnech utrpělo několik vážných nezdarů. K nim započítal „neúspěch pokusu zcela podřídit Bělorusko Rusku a prodloužení sankcí uvalených Evropskou unií po nezákonné anexi Krymu”.

Šéf polské vlády poukázal na to, že jednání takzvaného normandského summitu (vedoucí představitelé Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny), věnované konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu, neskončilo ukončením těchto sankcí.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Polský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo)

„A ve stejné době, tentokrát Američané, uložili nové sankce, které významně zbrzdily realizaci projektu plynovodu Nord Stream 2”, který má přivést plyn po dně Baltského moře přímo z Ruska do Německa.

Kongres USA schválil sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2

Amerika

„Slova prezidenta Putina považuji za snahu zakrýt tyto problémy. Ruský vůdce si je velice dobře vědom skutečnosti, že tato obvinění nemají zhola nic společného s pravdou a že v Polsku nejsou žádné pomníky Hitlera nebo Stalina. Takové pomníky na našem území stály jen tehdy, když je postavili agresoři a zločinci, jmenovitě Třetí říše a sovětské Rusko,” napsal Morawiecki na Twitteru.

Dohnáni k paktu s Hitlerem

Kritiku paktu o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem ze strany Evropského parlamentu Putin odmítl s tvrzením, že k uzavření paktu Moskvu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Kromě toho Putin řekl, že se na základě archivních dokumentů, jež přivezli sovětští vojáci po druhé světové válce z Evropy, odhalilo, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Ruský prezident přitom tohoto diplomata neváhal označit za „hajzla a antisemitské prase”.

Výběr článků

Načítám