Článek
Podle běloruského analytika Franaka Viačorky se v centru Minsku sešlo až 250 tisíc lidí, což by bylo více než v roce 1990 při demonstracích za nezávislost Běloruska na Sovětském svazu.
V průběhu dne se objevily záběry, které Lukašenka zachytily nejprve ve vrtulníku v neprůstřelné vestě. Na dalším videu se objevil před minským Palácem Nezávislosti, rovněž v neprůstřelné vestě a s kalašnikovem v ruce.
Лукашенко вышел за оцепление Дворца независимости и сказал своим:
— Новая Газета (@novaya_gazeta) August 23, 2020
— Спасибо, вы красавцы! Мы с ними разберемся.
— Мы с вами до конца!https://t.co/GQlWMyN0HZ pic.twitter.com/sGBiyA5WOP
Server Tut.by si všiml, že jeho zbrani chybí zásobník. Lukašenko na jednom z videí děkoval příslušníkům zásahových jednotek, kteří hlídali prostor před palácem. Ti mu tleskali.
„Odejdi!” skandovaly davy
Účastníci protestu na náměstí nejprve drželi minutu ticha za demonstranty, kteří zemřeli v souvislosti se zásahy bezpečnostních složek. Lidé se z náměstí následně vydali na pochod městem. Běloruská opozice, která akci svolala, ji nazvala „Pochod za nové Bělorusko”.
Účastnili se i členové Koordinační rady, kterou Lukašenkův režim obvinil ze snahy o převrat a část jejích členů nechal zatknout.
Běloruské úřady zatkly stávkového předáka v automobilce
Demonstranti skandovali mimo jiné na adresu prezidenta „Odejdi!” a „Tribunál!” (s odkazem na to, že by se mělo prošetřit excesivní nasazení brutální síly proti demonstrantům při prvních pěti dnech protestů – pozn. red.)
Minsk never has seen such crowds in its history. Via @tutby pic.twitter.com/YcmM8E9r0s
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 23, 2020
Běloruský server Tut.by upozornil, že v centru města se shromáždily také bezpečnostní složky. Běloruské ministerstvo obrany podle serveru Novaja gazeta navíc deklarovalo připravenost nasadit proti demonstrantům armádu.
Вид на площадь Независимости сверху.
— Новая Газета (@novaya_gazeta) August 23, 2020
Видео: @nexta_tv pic.twitter.com/9z1cKnPuOO
Podle Tut.by režim údajně chtěl zabránit tomu, aby se červenobílé vlajky svobodného Běloruska objevily poblíž památníku padlým sovětským vojákům za druhé světové války. Reportéra Tut.by na místě zadrželi, ale vzápětí byl propuštěn.
Wow. #belarus pic.twitter.com/4exeQUHX8J
— Free Belarus (@FreeBelarus1) August 23, 2020
Demonstruje se i v dalších městech jako Homel (Gomel), Hrodna (Grodno), Brest nebo Viciebsk (Vitebsk).
Protestors fill Independence Square in Minsk. #Belarus pic.twitter.com/6yMPMANzpu
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) August 23, 2020
Bělorusko v pátek zablokovalo sedm desítek webů včetně stránek Rádia Svaboda – tamní mutace Rádia Svobodná Evropa. Na seznam se dostaly také weby polské běloruskojazyčné stanice Belsat nebo poskytovatele zabezpečených emailových služeb ProtonMail. Informoval o tom server Tut.by.
Bělorusko zablokovalo stránky Svobodné Evropy i ProtonMailu
Rozsáhlé protesty v Bělorusku vypukly v neděli 9. srpna v reakci na nestandardní průběh prezidentských voleb. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská odmítla uznat vítězství dosavadního prezidenta Lukašenka, které oznámily oficiální orgány. Výsledky považuje za zfalšované. Opozice předpokládá, že kandidátka ve skutečnosti získala zhruba 70 procent hlasů.
Prvních pět dní protestů policie proti protestujícím brutálním způsobem zasahovala za použití obušků, zábleskových granátů, gumových projektilů a místy i ostré střelby. Zadrženy byly tisíce lidí, včetně náhodných kolemjdoucích. Úřady potvrdily tři mrtvé. Objevila se četná svědectví o mučení lidí zadržených v souvislosti s protesty.