Článek
Ministr vnitra Matteo Salvini se také snažil prodat novinářům výsledek unijní schůzky jako úspěch: „Konečně se EU zabývala našimi problémy a projednávala naše dokumenty. Řekl bych, že jsme tak na 70 procentech.“
Po ohňostroji posledních týdnů charakterizovaných ostrými diplomatickými srážkami s Francií, Tuniskem i Maltou je pro šéfa Ligy důležité ukázat, že „neuhýbat se vyplatí, například plavidla nevládních organizací nebudou již mít přístup do italských přístavů, i pro potřeby zásobování, a to je důležité“.
Jenže pak na stejnou námitku novinářů musel připustit: „Já jsem ale nedůvěřivý, chci nejdřív vidět fakta – a podle toho pak povedu další boj.“
Mezi úspěchy Itálie může počítat 500 miliónů unijních eur na boj proti ilegální imigraci v Africe a také to, že sběrná střediska – ať již budou postavena v Itálii, či v jiné zemi Unie – budou pod kontrolou a na účet Bruselu.
Změna Dublinu ale neprošla
Nejen opozice, ale i pravice zdůrazňují, že na summitu se nepodařilo prosadit hlavní cíl Itálie: pozměnit dublinský systém, podle nějž se vracejí migranti do první země, kam vstoupili.
Závěrečný dokument říká, že se o problému bude jednat na konci roku, ale že v každém případě změnu musí jednomyslně přijmout všichni členové Unie.
A právě to je bod, za nějž tisk Salviniho ostře kritizuje: „Již několik týdnů jsme varovali ministra, že spoléhat na podporu rakouského kancléře Kurze, či dokonce Viktora Orbána je obrovská chyba, protože jejich zájmy jsou naprosto v rozporu s potřebami Itálie. A to se projevilo při jednání, kdy jak Merkelová, tak Macron narazili na jasný odpor V4,“ shrnul situaci list La Repubblica.
Ostatně i Giorgia Meloniová (42), tajemnice pravicových Italských bratří, prohlásila: „Bylo by třeba provést námořní blokádu libyjských břehů. Orbán zavřel hranice, a tak se migranti dostávají do Evropy přes Itálii.“
„Jen balík směnek“
Silvio Berlusconi napsal veřejný dopis: „Vláda se bohužel velmi mylně spoléhala na V4 – měli jsme se obracet na naše tradiční spojence, kteří nám sice občas také nachystali pěkné dárky: například francouzský útok v Libyi v roce 2011. Jenže tady jde o něco zcela jiného: o to, zda Unie má být postavena jen na volném trhu, a jakýkoliv ideál sjednocené Evropy bude obětován. Pokud tomu tak bude, nedávám Unii velkou budoucnost.“
Bývalý levicový premiér Paolo Gentiloni dodal: „My jsme se léta snažili, aby se solidarita stala něčím automatickým. Nepodařilo se. A nyní Conte přišel s hromadou slibů. Doufejme, že to dopadne dobře.“
A bývalý ministr vnitra Marco Minniti dodal: „Získali jsme jen pěkný balík podepsaných směnek, nic víc.“