Článek
"USA mají už dlouho selektivní přístup k mezinárodním standardům, ale v posledních letech podnikla americká vláda bezprecedentní kroky při pohrdání závazky plynoucími z mezinárodních dohod. To ohrožuje a podminovává celý rámec garance mezinárodních lidských práv včetně shody na úplném zákazu mučení a dalšího krutého, nehumánního nebo ponižujícího chování," píše ve zprávě AI.
Spojené státy s tvrzením AI nesouhlasí. Na zasedání vyšlou třicetičlennou delegaci, která má hájit jejich postup.
USA selhávají při zavádění opatření proti mučení
Americká vláda podle AI selhala při zavádění "efektivních právních i dalších opatření, která mají zamezit mučení a zajistit adekvátní potrestání těch, kdo se mučení dopustili".
"Americká vláda neselhává jen v zavádění opatření, která by vykořenila mučení, vytváří naopak klima, ve kterém mučení vzkvétá - už kvůli tomu, že se pokouší zúžit definici mučení," píše se ve zprávě.
Slabá americká opatření proti mučení
"Ačkoli americká vláda pokračuje v odsuzování mučení, tato tvrzení jsou v rozporu s tím, co se děje ve skutečnosti," řekl vysoký představitel AI v USA Curt Goering.
Zpráva AI popisuje, jak neadekvátní jsou opatření zavedená americkou vládou poté, co se rozšířilo mučení lidí zadržovaných v amerických vojenských táborech v rámci války proti terorismu.
Podle AI bylo několik zadržovaných v Iráku a v Afghánistánu dokonce umučeno k smrti. Přesto žádný americký agent nebyl dosud obžalován z mučení nebo válečných zločinů.
"Jestliže vláda zkouší tvrdit, že ponižování zadržovaných v zařízeních pod americkou správou bylo dílem pouze několika málo vyšinutých vojáků, je to jasný důkaz rozporu (mezi prohlášeními a činy)," uvádí AI. Nařízení používat obecně zakázané vyšetřovací procedury šla z vyšších míst sahajících až k ministru obrany Donaldovi Rumsfeldovi, dodala AI.
To ovšem USA popřely i po skandálu s mučením a ponižováním zadržovaných v irácké věznici Abú Ghrajb.