Článek
Shromáždění ve Washingtonu organizovaly americké promuslimské skupiny, jako je Výbor americko-islámských vztahů (CAIR).
„Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny, ať už se to Trumpovi či jeho kamarádovi, válečnému zločinci (izraelskému premiérovi) Benjaminu Netanjahuovi líbí, nebo ne,“ prohlásil jeden z řečníků. „Pokud chce prezident dát státu Izrael majetek, měl by dát nějaký svůj,“ dodal s tím, že Trump nemá právo vydávat půdu Palestinců.
Protest, který se obešel bez incidentů, skončil před Kongresem. Akce se zúčastnili i někteří židé z New Yorku a Washingtonu, kteří odmítají sionismus.
Jeruzalém |
---|
Je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství. Jeho status je dlouhodobým předmětem konfliktu Izraelců a Palestinců. Jeho východní část Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává. V roce 1980 Izrael prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město” státu. Mezinárodní společenství chce, aby se konečný status města vyřešil jednáním Izraelců a Palestinců. |
Trump svým prohlášením o Jeruzalémě, které pronesl začátkem prosince, vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a Evropská unie. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město.
Výzvy k bojkotu amerického zboží
V Indonésii muslimští duchovní v neděli vyzvali na protest proti Trumpovu rozhodnutí k bojkotu amerického zboží. Desítky tisíc lidí se v Jakartě ze stejného důvodu opět zúčastnily protestního pochodu, informovala agentura AP.
Podle odhadu policie se v hlavním městě sešlo kolem 80 tisíc demonstrantů, podle některých médií jich byl minimálně dvojnásobek. Protesty proti Trumpovu kroku pokračují v nejlidnatější muslimské zemi na světě už desátý den.
„Indonésie se spojuje pro Palestinu“ nebo „Zachraňte naši Palestinu“ hlásaly některé transparenty, které demonstranti nesli.