Článek
Mezi 80 zatčenými jsou strážci, příbuzní odsouzenců a členové islámských skupin. Úřady nevylučují, že při útěku teroristům pomáhali i důstojníci zpravodajské služby.
"Mnozí Jemenci mají podezření, že komplicové uprchlíků pocházejí z řad bezpečnostního aparátu," říká jeden z jemenských pozorovatelů v Saná. Vězni, mezi nimiž bylo třináct odsouzených členů sítě al-Kajdá, byli umístěni v budově patřící jemenské zpravodajské službě.
Podezření vzbuzuje i to, že nikdo nezpozoroval stavbu 140 metrů dlouhého tunelu, jímž se dostali uprchlíci na svobodu. I když bylo použito nejmodernějšího zařízení, takže stavba netrvala dlouho, muselo být nápadné, že se z ženské části mešity, kam tunel ústil, odváží velké množství zeminy.
Podivný osud teroristy Badávího
Útěk je další podezřelou okolností provázející osud Džamála Badávího, jenž byl odsouzen za útok na americký torpédoborec USS Cole, při němž v roce 2000 zemřelo 17 lidí. Džamál Badáví byl nejprve odsouzen k trestu smrti, ale ten mu byl změněn na deset let vězení.
V roce 2003 uprchl z věznice v jemenském přístavu Aden. Policisté ho později dopadli v horách, kde se nemocný ukrýval v jeskyni.
Americké lodě v akci
"Události v Jemenu nás velmi znepokojují, protože lidé, kteří se dostali na svobodu, mají velkou zkušenost. Jsme zklamáni, že byli vězněni pohromadě a že jejich ostraha nebyla přísnější," řekla poradkyně Bílého domu pro vnitřní bezpečnost Frances Townsendová. Američané se proto na pátrání podílejí.
"Nizozemci vedené kombinované operační uskupení CTF 150 podporuje akce jemenské vlády, jejichž cílem je dopadnout teroristy, kteří uprchli 3. února z věznic v Saná. Lodě monitorují mezinárodní vody podél jemenského pobřeží, aby zablokovaly možné cesty uprchlíků," uvádí se v prohlášení amerického námořnictva.