Hlavní obsah

Svět čelí nové recyklační výzvě, hromadám roušek

Právo, mcm

Každý měsíc se ve světě použije zhruba 129 miliard jednorázových roušek. Výsledkem jsou podle webu PhysOrg hromady odpadu. Ochranné pomůcky proti pandemii covidu-19 tak zhoršují další „pandemii“, jíž je nárůst odpadních plastů. K jejich likvidaci vyvíjejí různé státy různorodé aktivity.

Foto: Gregorio Borgia, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Použité masky vyrobené z polypropylenu obvykle míří do popelnic, odkud putují na skládky nebo na spálení. Jen ve Francii skončilo loni podle parlamentní zprávy v popelnicích přibližně čtyřicet tisíc tun roušek bez možnosti recyklace. Stejně jako třeba u špinavých plenek je u nich při recyklaci problém s vysokými náklady na jejich sběr, na vytřídění z ostatního odpadu.

Experti a firmy zatím hledají cesty, jak roušky využít, i když to zatím není příliš výnosný podnik. Vědci v Austrálii je chtějí podle webu news.com.au použít v materiálu na výstavbu silnic.

České diamantové roušky míří do světa

Móda a kosmetika

„Roušky mají dobrou pevnost v tahu; mohou zpevnit beton, což je velmi důležité,“ prohlásil Mohammad Saberian, výzkumný pracovník z melbournské univerzity RMIT.

V Británii si několik nemocnic obstaralo zařízení, které taví plastové pláště a roušky a dělá z nich modré desky. V USA se použité roušky používají k výrobě laviček. A ve Francii se z nich dělají podlahové krytiny do automobilů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám