Článek
Evropský blok od únorového začátku ruské invaze zaplatil za zbraně a další vojenské vybavení pro Kyjev celkem dvě miliardy eur ze svého obranného fondu.
Ministři odsouhlasili pátou půlmiliardovou platbu, která by měla opět financovat především zbraňové systémy potřebné k odražení ruské ofenzivy na východě a jihu země či ke zpětnému dobytí části území.
„Ukrajina potřebuje další zbraně, my je poskytneme. Dokud bude válka, budeme Ukrajině pomáhat,” prohlásil po ministerském jednání Borrell.
Lipavský: Vztahy s Ruskem budou vyhrocené minimálně deset let
První zasedání ministrů zahraničí za českého předsednictví také otevřelo cestu k brzkému schválení dalších opatření, která mají omezit možnosti ruského režimu financovat válku.
Vedle zákazu dovozu ruského zlata či rozšíření omezení vývozu produktů využitelných pro vojenské účely počítá nová sada sankcí hlavně se zefektivněním dosavadních opatření. Na sankční seznam by také mělo přibýt několik desítek jedinců a firem.
„Sankce fungují. Ruská ekonomika je vážně zasažena. Rozhodně nezastaví válku přes noc, ale jejich důsledky způsobí Rusku spoustu hospodářškých potíží,” odmítl Borrell tvrzení některých politiků v čele s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, že unijní sankce jsou neúčinné a mělo by se od nich ustoupit.
Podle některých ministrů dnes s novou sankční sadou souhlasili všichni zástupci unijních vlád. EU by mohla balík schválit ještě tento týden.