Článek
Každý devátý člověk v Anglii čeká na nějaký typ ošetření u lékaře – včetně náhrad kyčelních a kolenních kloubů, operací šedého zákalu či zdravotních prohlídek.
Jak je navíc všeobecně známo, velká část lidí se v době pandemie obávala do ordinaci jít, aby se nenakazila. Až covid odezní, tito lidé zamíří k lékařům a na čekací listině bude najednou 14 milionů lidí, odhaduje ministerstvo zdravotnictví.
Vláda v úterý zveřejnila plán, jak kritickou situaci vyřešit. Kapacita NHS by se měla navýšit o 30 procent, zejména vlivem vybudování 160 komunitních diagnostických a chirurgických center zaměřených na rutinní operace mimo hlavní nemocnice.
Otázkou je, kdo bude na těchto místech pracovat.
„V současnosti je v NHS 93 tisíc volných pracovních míst,” varuje stínový ministr zdravotnictví Wes Streeting. Kvůli covidu jsou navíc zdravotníci přepracovaní a hrozí, že pokud jim někdo nepomůže, najdou si jinou práci.
Vláda doufá, že do konce března přijme 15 tisíc pracovníků – 10 tisíc zdravotních sester a 5000 pomocného personálu.
Po referendu odešlo přes 22 tisíc lidí
Mezi rokem 2016, kdy se uskutečnilo referendum o brexitu, a 2019 odešlo ze zdravotních služeb 22 600 unijních pracovníků, z čehož 8800 pracovalo na pozici zdravotní sestry.
Současná londýnská vláda, která svému lidu nezávislost na EU s velkou pompou doručila, se brání, že nedostatek pracovníků ve zdravotnictví, a s tím související rekordní počet čekatelů na ošetření, s brexitem rozhodně nesouvisí.
Health Minister Ed Argar rejects claims the NHS staff shortage has been caused by Brexit claiming it is 'more complex than that.'@NickFerrariLBC pic.twitter.com/P7svO5TfQL
— LBC (@LBC) February 9, 2022
„Vidíme, že občané EU chtějí i nadále pracovat v naší zemi, spolu s další pracovní silou, která přichází z jiných zemí mimo EU,” tvrdil ve vysílání rádia LBC náměstek ministra zdravotnictví Ed Argar.