Článek
Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu lidí ošetřila na místě. Zpěvačka je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku.
Zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins v úterý ráno potvrdil spekulace, že za útokem stál sebevražedný atentátník. „Zjišťujeme, zda ten člověk jednal na vlastní pěst, či s někým spolupracoval,” uvedl Hopkins. Dodal, že mezi mrtvými jsou i děti.
Policie uzavřela místní železniční stanici, a lidé proto účastníkům koncertu spontánně nabízeli ubytování. Solidaritu projevili také taxikáři, kteří nabídli odvoz zdarma.
Linka pro české občany
České ministerstvo zahraničí zveřejnilo telefonní číslo, které mohou použít čeští občané v případě, že pohřešují někoho, kdo byl v době výbuchu v areálu koncertní haly:
Britská policie zřídila linku 44/0161 856 94 00, kam mohou volat občané kvůli informacím o svých příbuzných. #Manchesterattack
— MZV ČR (@mzvcr) May 23, 2017
Zpěvačka Ariana Grande prostřednictvím Twitteru vyjádřila smutek a soustrast s oběťmi.
broken.
— Ariana Grande (@ArianaGrande) 23. května 2017
from the bottom of my heart, i am so so sorry. i don't have words.
Nejhorší útok od roku 2005
Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.
Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po 22:35 hod. místního času (23:35 SELČ). Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál. Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého předmětu.
Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21 000 míst. Nádraží nedaleko haly bylo po zprávách o explozi evakuováno a železniční doprava byla přerušena.
Zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins vyzval obyvatele, aby se postiženému místu vyhýbali. Zveřejnil rovněž dvě telefonní čísla. Na první z nich podle něj mohou volat lidé, kteří se obávají o osud svých blízkých, druhé mohou využít ti lidé, kteří postřehnou něco podezřelého.
Podle jedné svědkyně byla slyšet silná exploze na konci koncertu. Na Twitteru se objevilo video s utíkajícími a křičícími fanoušky, napsala agentura Reuters.
„Byli jsme na cestě ven, a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. „Byl tam chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč," dodala.
Televize Sky News uvedla, že Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové v reakci na explozi v Manchesteru pozastaví kampaň před předčasnými volbami, vypsanými na 8. června. Krok premiérky později následovaly ostatní politické strany. [celá zpráva]
Sky News rovněž uvedla, že Mayová na úterních 10:00 SELČ svolá vládní bezpečnostní výbor.
Výběr útoků v Británii od roku 2005
- 7. července 2005 - čtyři bombové útoky v londýnské veřejné dopravě (tři bomby vybuchly v metru, čtvrtá v autobuse) během ranní špičky si vyžádaly 52 mrtvých (zahynuli také čtyři útočníci) a na 700 zraněných; motivací atentátníků byla účast Británie ve válce s Irákem.
- 30. června 2007 - neúspěšný teroristický útok na letišti v Glasgow pomocí zeleného vozu Jeep Cherokee, kterým pachatelé projeli skrz skleněný hlavní vchod do areálu letiště; dva pachatelé byli popáleni, jeden později zemřel v nemocnici v Paisley, druhý byl v roce 2008 odsouzen na doživotí.
- 22. května 2013 - britský voják Lee Rigby byl ubodán na ulici v Londýně; dva útočníci, Michael Adebolajo a Michael Adebowale, kteří pocházeli z Nigérie a byli křesťanskými konvertity k islámu, byli shledáni vinnými z vraždy a v únoru 2014 odsouzeni na doživotí
- 22. března 2017 - pět lidí bylo zabito při teroristickém útoku v Londýně; útočník nejprve najel automobilem do chodců na Westminsterském mostě, kde smrtelně zranil čtyři lidi, a následně odjel k nedalekému parlamentu, kde ubodal policistu; pachatele, britského konvertitu k islámu s násilnou minulostí, poté zastřelili policisté.