Článek
Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.
V rozhovoru, který byl v neděli zveřejněn na internetu, se americký moderátor Michael Smerconish Rogera Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec.
Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. „Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila,“ prohlásil Waters.
KOMENTÁŘ: Bez dodávek zbraní by na Ukrajině nastal mír. Ruský mír – Alex Švamberk
Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. „Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím,“ řekl Waters v duchu ruských tvrzení.
Tchaj-wan je součást Číny, dostudujte si to!
Moderátor Smerconish poukázal také na rozpínavost další velmoci, a to Číny, která po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu provádí v blízkosti ostrova vojenské manévry.
Musician Roger Waters: "They're not encircling Taiwan, Taiwan is part of China, and that's been absolutely accepted by the whole of the international community since 1948, and if you don't know that, you're not reading enough. Go and read about it."
— mhar4 述而不作 (@mhar4) August 7, 2022
This is where we are. pic.twitter.com/eeec0FOXx7
„Oni neobkličují Tchaj-wan,“ řekl k manévrům Číny u ostrova, „Tchaj-wan je součástí Číny. A to bylo plně akceptováno celým mezinárodním společenstvím od roku 1948, a jestli to nevíte, nečtete dost,“ rozkřičel se Waters na moderátora.
Tchaj-wan je právně skutečně součástí Číny, nikdy nevyhlásil nezávislost. Ovšem jeho první prezident Čankajšek se považoval za jediného legitimního představitele země – a to až do sedmdesátých let uznávaly i USA a s nimi i celý Západ.
Napadení Tchaj-wanu může ochromit celý svět
Rozhovor potěšil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. „Na Západě jsou ještě rozumní lidé, ať žijí Pink Floyd,“ napsal podle agentury DPA na sociální síti Vkontakte. Svůj příspěvek doprovodil Watersovou písní Wish You Were Here (Kéž bys tu byl).
Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Oleksandr Ščerba naopak označil britského hudebníka za „nemilosrdného, bezcitného a zbloudilého člověka“. „Waters nejdřív tvrdil, že žádná válka nebude, protože na to je (ruský prezident Vladimir) Putin příliš chytrý. Teď válka je – a vy tvrdíte, že má dobrý důvod,“ uvedl Ščerba na Twitteru a Waterse vyzval, aby se do Ruska přestěhoval.
Zbytek Pink Floyd podpořil Ukrajinu
Naopak zbytek kapely Pink Floyd v čele se zpěvákem a kytaristou Davidem Gilmourem napadenou Ukrajinu podpořil. Natočil píseň Hey Hey Rise Up, ve které zpíval Andrij Chlyvňuk z ukrajinské skupiny BoomBox, a výtěžek z prodeje jde na pomoc Ukrajině.
🇺🇦🌻 Pink Floyd's new single, Hey Hey Rise Up - feat Andriy Khlyvnyuk - is out now worldwide.
— Pink Floyd (@pinkfloyd) April 8, 2022
Download / stream at https://t.co/1pbIrENapV
All proceeds of the song will go to Ukrainian Humanitarian Relief.
Watch the full video with subtitles in Ukrainian and English below. pic.twitter.com/NqO71NAhaO
Roger Waters stál v roce 1965 u vzniku Pink Floyd. Po odchodu jejich původního zpěváka Syda Barreta a příklonu k zvukovým experimentům a větším plochám se stal hlavním zpěvákem a hlavně autorem konceptů desek včetně známé Zdi. Pozici hlavní postavy zastával až do roku 1985, kdy ze skupiny odešel a vydal se na sólovou dráhu.
Na svých koncertech však hraje především skladby od Pink Floyd, a opakuje naživo i projekt The Wall. Nejznámější bylo uvedení v Berlíně po pádu tamní zdi. Se svými bývalými spoluhráči se soudil o jméno kapely a získal práva na koncept The Wall a symbol nafukovacího prasete z alba Animals.