Hlavní obsah

Reálná data z Británie: Riziko hospitalizace je u omikronu o 40 procent nižší než u delty

Londýn

U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než u nákazy variantou delta, uvedli ve své studii vědci z Královské univerzity v Londýně.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Studie ukazuje, že u varianty omikron je sice menší riziko hospitalizace, ale tato varianta je podle dosavadních zjištění nakažlivější a šíří se rychleji, varují výzkumníci. Zatížení zdravotního systému tedy může být shodné jako při předchozích vlnách epidemie.

„Vzhledem k vysoké přenosnosti viru varianty omikron existuje potenciál pro vyšší poptávku po zdravotnických službách, zejména pokud se omikron bude šířit takovou rychlostí jako dosud,” uvedl profesor Neil Ferguson z centra pro výzkum infekčních nemocí.

O vyšší nakažlivosti, ale nižším riziku hospitalizace, pojednává také studie publikovaná jihoafrickým Národním institutem pro přenosné nemoci. Ta uvádí pravděpodobnost, že lidé s skončí s omikronem v nemocnici, dokonce o 80 procent nižší než u jakékoli jiné varianty.

Přes tři sta tisíc vzorků

Britští vědci brali v potaz výsledky všech PCR testů na přítomnost viru SARS-CoV-2 realizovaných v Anglii během první poloviny prosince. Data zahrnovala 56 tisíc případů omikronu a 269 tisíc případů varianty delta. Za hospitalizaci považovali jakoukoliv návštěvu nemocnice nakaženým člověkem do 14 dní od pozitivního testu. Studie zatím čeká na odborné posouzení.

Jiná studie Edinburské univerzity, která vycházela ze zdravotních záznamů 5,4 milionu lidí ve Skotsku, zjistila, že riziko hospitalizace je u omikronu o dvě třetiny nižší než u delty. Nová varianta omikron je ve Skotsku dominantní od minulého týdne. Také tato studie čeká na odborné posouzení.

Výběr článků

Načítám