Článek
Demonstranti se snaží připoutat pozornost světové veřejnosti ke svému boji za větší míru demokracie v Hongkongu. Provoz na hongkongském letišti, které patří k nejrušnějším v Asii i ve světě, narušen nebyl, i když u některých spojů se očekává zpoždění. V obou směrech ale v Hongkongu nejezdí metro, uvedla agentura DPA.
Tisíce aktivistů se shromáždily odpoledne místního času (v Hongkongu je o šest hodin víc než v Praze) na parkovišti vedle letiště. Policie postavila u vchodů vysoké zátarasy a dovnitř se mohli dostat jen cestující s letenkou. Ti, kteří k letišti přijížděli autobusem, museli vystupovat daleko od hlavní budovy a zbytek cesty dojít i se zavazadly pěšky.
Když asi po třech hodinách dorazily speciální ozbrojené posily, začali protestující prostory kolem letiště postupně opouštět. Několik set z nich se odebralo v rouškách a s brýlemi proti slznému plynu pěšky k nejbližší stanici metra, vzdálené asi tři kilometry.
Prodemokratičtí aktivisté obsadili letiště poprvé už před třemi týdny, tehdy protestovali pět dní v kuse. Letiště muselo kvůli nim na dva dny většinu odletů zrušit.
Akce následuje po sobotních protestech a ostrém policejním zásah v metru v pozdních hodinách. Videa, která pocházejí ze sociálních sítí, zachycují policisty, jak stříkají z nástupiště slzný plyn do vagónů, čemuž se cestující snaží bránit rozevřenými deštníky.
Některé lidi z metra policisté vytáhli, zbili a zatkli, ostře si počínali i uvnitř vagónů. Někteří lidé si odnesli krvavá zranění.
Sobotní protivládní protest - již třináctý v pořadí - hongkongští organizátoři po policejním zákazu sice odvolali, přesto však přišly tisíce demonstrantů.
Už dříve během dne došlo na střety mezi demonstranty a pořádkovými silami. Skupina radikálů začala házet kamení a Molotovovy koktejly na policisty, policie zase použila slzný plyn, gumové projektily a vodní děla s modře obarvenou vodu, která měla podle místních médií pomoci s identifikací podezřelých.
Demonstrace v Hongkongu trvají už tři měsíce. Účastníci protestů požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.
Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy”. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. |