Článek
Mezinárodní tým vyšetřovatelů sestřelení letadla připsal proruským rebelům na východě Ukrajiny, Moskva odpovědnost odmítá. O průběhu procesu informovaly světové agentury.
Lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že víme, že lžou.
Na palubě osudného letu zemřelo 196 Nizozemců, proto se soud koná právě v této zemi, a to v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.
Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelení letadla MH17 nad Donbasem
V následujících třech týdnech zazní stovky svědectví pozůstalých, kteří promluví buď osobně, nebo přes video, případně budou přečtena ze zaslaných materiálů. Jako první svědkyně vystoupila Ria van der Steenová, která při neštěstí ztratila otce a nevlastní matku.
„Lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že víme, že lžou,“ řekla před soudem van der Steenová a dodala, že cituje sovětského disidenta Alexandra Solženicyna. „Jsem plná touhy po pomstě, pocitu nenávisti, vzteku a strachu... Vím, že jsou mrtví a že už je nikdy neuvidím. Ale nemohu se s nimi definitivně rozloučit, dokud nebudou osoby zodpovědné za jejich smrt uznány vinnými za to, co provedly,“ dodala.
Kromě Nizozemců a dalších národností byla na palubě i řada Australanů. Australanka Vanessa Rizková přišla o oba rodiče, kteří se letem MH17 vraceli z dovolené v Evropě. Strůjci útoku podle ní „zaslouží trest za své nenávistné činy“.
Děvče se narodilo devět kilometrů nad zemí, lékaře zastoupily letušky
„Jak by se cítili sami strůjci, kdyby šlo o jejich příbuzné? Jak by na to reagoval (ruský prezident Vladimir) Putin a jeho zkorumpovaná vláda?“ ptala se Rizková, která u soudu svědčila přes videohovor.
„Ruské dezinformace, nedostatečné zapojení Ruska (do vyšetřování) a jeho popírání viny jsou omračující,“ řekl James Rizk, bratr druhé svědkyně, uvedla agentura AFP.
Čtyři obvinění z vraždy
Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.
Těla byla v několika vrstvách. Oděsa vydala masový hrob obětí stalinských represí
Vyšetřování, které trvalo téměř šest let, vyústilo v obžalování Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova a Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Žádný z nich se soudu neúčastní, zastupovat se nechává jen Pulatov. Všichni se podle dostupných informací nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní trest vězení.
Předsedající soudce Hendrik Steenhuis stanovil termín 22. září jako možné datum vynesení verdiktu. Proces může ale také skončit v listopadu nebo v prosinci, uvádí AFP.