Článek
Dvaašedesátiletý židovský obchodník a správce kábulské synagogy původně nechtěl zemi opustit, a to i přesto, že pravidelně dostával výhružky smrtí.
Poté, co Spojené státy v srpnu definitivně stáhly svá vojska a v Kábulu zaútočili sebevražední atentátníci Islámského státu, začali za ním chodit sousedé a prosit ho, aby ze země utekl a jejich děti vzal s sebou. To ho nakonec přesvědčilo.
למי שפספס, הכתבה שלי ושל @Yoav__Zehavi מ-#חדשותהערב של @kann_news עם התיעודים הבלעדיים מעזיבתו של זבולון סימן טוב היהודי האחרון באפגניסטאן, כולל תיעוד שלו היום אחרי שחצה את הגבול עם עוד עשרות אפגנים למדינה שכנה בדרכו כך נראה לארה"ב @motikahana pic.twitter.com/2wTMlX0WyC
— roi kais • روعي كايس • רועי קייס (@kaisos1987) September 7, 2021
„Jeho problémem není Tálibán, ale Islámský stát a al-Káida. V jeho případě jde o ty další blázny, kteří se teď každý den objevují. Má z nich strach,” vysvětlil izraelsko-americký podnikatel Moti Kahana, který provozuje soukromou bezpečnostní agenturu, která Simantova dostala z Afghánistánu.
Britský veterán plánuje útěk přes hranice pro 400 Afghánců
Operaci financoval ultra ortodoxní rabín Moshe Margaretten z Brooklynu.
„Moshe Margarettene, prosím dostaň mě s boží pomocí do New Yorku,” čte na videu z útěku Simantov z kartičky v angličtině.
Do Izraele nechce
Simantovova manželka a dvě dcery žijí v Izraeli. Afghánistán opustily už v roce 1996, v druhém roce vlády Tálibánu. V minulosti byl několikrát dotázán, kdy se sám přestěhuje do Izraele za rodinou, takovou možnost ale vždy odmítl.
Poslední žid zůstává bez ohledu na táliby
„Nemluvím hebrejsky. Jsem Afghánec,” řekl například v roce 2019.
Podle deníku The Times of Israel nechtěl Simantov svou domovinu opustit mimo jiné proto, že opakovaně odmítal své izraelské ženě udělit „get”, neboli dokument propouštějící ji z manželského svazku. Za to by mu podle izraelského práva hrozil trest. Jeho zachránci se ho nyní údajně snaží přemluvit, aby s rozvodem souhlasil a přestěhoval se do Izraele.
Tálibán představil nového premiéra Afghánistánu
Simantov je mezi Afghánci známé jméno. Novináři s ním byli pravidelně v kontaktu a místní taxikáři dokonce věděli, kde přesně bydlel – i přesto, že velká část ulic v Kábulu ani nemá název.