Článek
V Polsku platí dlouhodobě jeden z nejpřísnějších interrupčních zákonů na světě, ani to ale vládnímu národokřesťanskému Právu a spravedlnosti (PiS) – úzce propojenému s katolickou hierarchií v zemi – nestačilo a před rokem tamní ústavní soud, který je naprosto v područí vládní moci, právo na umělé přerušení těhotenství v podstatě zakázal úplně.
Desetitisíce Polek se v případě, že nechtěly, nemohly nebo měly jiný závažný důvod, proč dítě neporodit, vydaly za přerušením těhotenství do zahraničních klinik, anebo – hlavně ve finanční tísni – se s tímto problémem obrátily na takzvané nelegální potratové podzemí v Polsku.
V Polsku zemřela žena, jíž lékaři údajně odmítli provést potrat
Přibližně tisícovka těhotných žen, které se ocitly v ohrožení života, se obrátila s žádostí o pomoc na polská nemocniční zařízení.
Zákrok měli udělat, až plod nebude živý
K nim patřila i mladá, sotva 30letá těhotná žena, která už jedno dítě porodila, a to v extrémně komplikovaném těhotenství.
V nemocnici v Pszczyně ve Slezském vojvodství na jihu Polska jí však nepomohli, navzdory tomu, že plod, který nosila 22 týdnů, byl mimořádně poškozený a neschopný života.
A woman in Poland died after she was refused a life saving #abortion Similar case helped winning a campaign for reproductive rights in Ireland. Why is it the road to women's liberation is always through the abuse & death of our bodies?#NotOneMore https://t.co/SeIPkE0I8h
— Teresa Buczkowska 🅾️+ (@TBuczkowska) November 2, 2021
„Lékaři odmítli uskutečnit interrupční zákrok, protože vyčkávali, až plod, který už byl bez plodové vody, odumře. To se nakonec stalo, ale pacientka vzápětí dostala otravu krve a zemřela také,” oznámila veřejnosti Kamila Ferencová z Federace pro ženy a plánování rodiny.
Zároveň uvedla, že si „lékaři byli vědomi těžkého poškození plodu i mimořádného ohrožení života rodičky, ale na základě platného rozhodnutí ústavního soudu mohli interrupci provést, až když plod nebyl naživu”.
Pobouřené Polsko
Informace o zbytečné smrti mladé ženy vyvolaly v Polsku pobouření. V pondělí ve večerních hodinách se uskutečnily protestní demonstrace v Gdaňsku, Katovicích, Krakově, ale i před budovou ústavního soudu ve Varšavě pod heslem „Nedovolme, aby zemřela byť jen jedna další žena kvůli potratovému zákonu”.
Protest #AniJednejWięcej pod Trybunałem Konstytucyjnym pic.twitter.com/cThyEaLDs1
— Weronika Waldon (@WeronikaWaldon) November 1, 2021
Mezi demonstrujícími byla i poslankyně opoziční Občanské platformy (PO) Katarzyna Piekarská. „Je to první oběť, o které víme, že ji zabilo bezduché právo podporované fanatiky z PiS a dalších neokonzervativních stran,” řekla.
Polský ministr zdravotnictví nařídil situaci v nemocnici v Pszczyně prověřit. Vedení nemocnice v úterý uvedlo, že zdravotníci dělali vše, co mohli, aby dítě a ženu zachránili.