Článek
Policie zakázala protest kvůli koronavirovým omezením, která zapovídají shromáždění více než 10 lidí. Před budovou vrchního pařížského soudu v centru města se jich v podvečer přesto sešly tisíce.
Podle agentury AP byl průběh manifestace asi dvě hodiny poklidný, to se ale změnilo kolem 21:00. Směrem k policistům začaly létat kameny a jeden z účastníků zapálil americkou vlajku pověšenou na sloupu.
Kdo je policista, který odstartoval nepokoje v USA
Média bezprostředně po zásahu proti pařížské demonstraci neinformovala o zraněných na jedné ani druhé straně. Policie do davu vypálila slzný plyn a vyzvala lidi, aby místo opustili.
Demonstranti přišli vyjádřit podporu hnutí Black Lives Matter, které upozorňuje na rasovou nerovnost a policejní násilí.
Jde o reakci na smrt Afroameričana George Floyda, který zemřel v Minneapolisu po tvrdém zásahu amerického policisty Dereka Chauvina, jenž mu několik minut klečel na krku, přestože si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.
Protesty se postupně přenesly i do dalších měst USA i mimo hranice Spojených států. Pařížská akce měla kromě Floyda zároveň připomenout smrt Adamy Traorého. Tento 24letý Francouz s malijskými kořeny v roce 2016 zahynul ve vazbě krátce po zatčení za ne zcela objasněných okolností.
„Případ George Floyda odráží obavy ohledně dění ve Francii,” řekl AP Dominique Sopo, který vede francouzské sdružení SOS Racisme.
Podobné manifestace se ve Francii konaly také v Lille a jihofrancouzském městě Marseille, kde byla podle AP situace rovněž vypjatá.