Článek
V Německu jím byli nakaženi čtyři ptáci na ostrově Rujána v Baltském moři. Nákazu musí potvrdit druhý test, který teprve specifikuje typ viru. Pokud podezření potvrdí, bude Německo devátou zemí v Evropě, kde se nebezpečný typ ptačí chřipky prokazatelně vyskytl.
V Rakousku na vir zřejmě zemřely dvě labutě nalezené ve spolkové zemi Štýrsko. Jak sdělila kancelář zemského ministra zemědělství, pravděpodobnost přítomnosti viru H5N1 je okolo 70 procent.
V souvislosti s případem v sousedním Slovinsku jsou Rakušané velmi nervózní. V posledních dnech prý bylo laboratoři Výzkumného institutu pro veterinární medicínu v Mödlingu předáno 21 ptáků, mezi nimi labutě, kachny, volavky, kormoráni i holubi.
Rakouské úřady vymezily restriktivní zóny v pásmu tří kilometrů od míst, kde byly uhynulé labutě nalezeny. V těchto zónách je zakázán prodej veškeré drůbeže, vajec i drůbežích výrobků
Ze zemí EU byla už nákaza potvrzena v Itálii a Řecku a Slovinsku. Veterináři se obávají, že s příchodem jara a migrací ptáků na sever se rozšíří i vir.
Drůbež nesmí ven
Podobně jako Česká republika, přijalo Německo v úterý opatření, že chovatelé nesmí drůbež pouštět ven a musí zamezit kontaktu s tažnými ptáky.
ČR opatření přijala také, [celá zpráva] chovatelé navíc musí hlásit každý podezřelý úhyn nebo i to, když budou slepice snášet podezřele méně vajec.