Hlavní obsah

Migranti z lodě Aquarius se vylodili na Maltě

Valetta

Do přístavu maltské metropole Valletty ve středu vplula loď Aquarius se 141 migranty, které vzala na palubu minulý pátek u libyjských břehů. Malta v úterý povolila lodi zakotvit poté, co se pět států Evropské unie dohodlo, že si migranty mezi sebou rozdělí. K těm se ve středu přidala Itálie, informovala agentura ANSA.

Foto: Guglielmo Mangiapane, Reuters

Migranti po vylodění z lodě Aquarius v maltské Vallettě.

Článek

Skupina SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF), v podvečer na twitteru uvedla, že všechny přepravované osoby se vylodily.

Při vyloďování uprchlíků pomáhala maltská armáda. Po ukončení lékařské prohlídky budou migranti převezeni do přijímacího centra, kde budou rozděleni podle zemí, které v úterý oznámily, že uprchlíky přijmou. Jde o Francii, Německo, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko.

Maltská vláda ve středu informovala, že k této pětici se přidala Itálie. „Po oznámení společné snahy pěti členských zemí (EU) o přerozdělení všech migrantů na palubě Aquariusu kontaktovala italská vláda maltskou vládu a sdělila, že se do iniciativy zapojí,” citovala ANSA prohlášení Valletty.

Malta nejdříve minulý pátek Aquarius odmítla přijmout a nedlouho nato ji následovala Itálie. Loď se poté několik dní plavila po Středozemním moři bez možnosti zakotvit. Na palubě bylo podle humanitárních pracovníků přes 70 dětí. Většina migrantů zachráněných v pátek asi 45 kilometrů od Libye pochází z Eritreje a Somálska.

Poslední mise lodi Aquarius ukázala, jak politicky ošemetnou otázkou migrace ve Středomoří zůstává i po dohodě evropských lídrů na summitu EU v červnu, napsala agentura Reuters. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos v úterý uvedl, že Evropa se nemůže spoléhat na jednorázová řešení. Při předchozí operaci Aquariusu čekala posádka s 630 migranty na palubě devět dní, než nakonec dostala povolení zakotvit ve španělské Valencii.

Foto: Tony Gentile, Reuters

Záchranná loď Aquarius na archivním snímku

Státy EU si kromě zmíněných 141 osob rozdělí také dalších 114 migrantů, kteří byli v pondělí dopraveni na Maltu. Ta uvedla, že 60 lidí z této skupiny poputuje na evropskou pevninu. Z celkových 255 migrantů má po 60 převzít Španělsko a Francie, nejvýše 50 Německo a 30 Portugalsko.

SOS Méditerranée tuto dohodu zemí Unie přivítala, zároveň uvedla, že zůstává hluboce znepokojena současnou situací v centrálním Středomoří. „Aquarius má samozřejmě v úmyslu a je to jeho povinnost vydat se opět co nejdříve na moře k libyjským břehům,” řekla agentuře AFP představitelka nevládní organizace Verena Papkeová.

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho neměla nikdy současná situace nastat a přístup „loď od lodi” je třeba naléhavě ukončit. „Je nesprávné, nebezpečné a nemorální nadále nutit záchranářské lodě, aby se toulaly po Středozemním moři, zatímco se vlády předhánějí v tom, aby se zbavily svých zodpovědností,” uvedl v prohlášení Grandi.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám