Článek
Evropská komise v dubnu zahájila disciplinární řízení s Maďarskem v rámci takzvaného mechanismu podmíněnosti, který podmiňuje vyplácení peněz z unijních fondů dodržováním principů právního státu. Maďarsko by v konečném důsledku mohlo přijít o část jemu určených peněz z rozpočtu pro léta 2021 až 2027. Tento mechanismus je oddělený od dalších řízení, která EU s Maďarskem vede.
Orbán: Západ chce rozbít Visegrádskou čtyřku
V pátek komise uvedla, že pověřila komisaře pro rozpočet Johannese Hahna, aby Budapešť informoval o opatřeních, která hodlá unijní exekutiva navrhnout vládám v EU, pokud nápravná opatření Maďarska nebudou dostatečná.
Komise se domnívá, že unijní peníze nejsou v Maďarsku v bezpečí kvůli údajné korupci, která se může projevit tak, že o zakázky na projekty financované z unijních fondů se uchází pouze jeden uchazeč, zpravidla napojený na vládní stranu Fidezs. Unijní exekutiva má rovněž obavy o nezávislost maďarské justice, médií a nevládních organizací.
Hanba, jak mohou být v EU? Maďarský ministr vedle rozzářeného Lavrova pobouřil
Maďarský premiér Viktor Orbán v minulosti odmítal znepokojení EU a USA ohledně korupce v Maďarsku jako liché, ale maďarští představitelé v posledních týdnech dali najevo, že Budapešť je ochotná s komisí o jejích obavách jednat.
Tento týden Maďarsko navrhlo, že sníží počty veřejných soutěží jen s jedním uchazečem na 15 procent. Dále nabídlo, že umožní soudům, aby pověřovaly státní zastupitelství stíháním případů, i když se státní zástupci rozhodli jinak. Rovněž zákonodárný proces má být transparentnější.
Ve hře je až 21 miliard eur, které jsou pro Maďarsko určeny v nynějším rozpočtovém období.