Článek
Ve výzkumu byla vyhodnocena data ze 14 mezinárodních studií, do kterých bylo zapojeno 19 426 dětí a adolescentů, kteří hlásili příznaky dlouhého covidu. Nejčastějšími příznaky byly u dětí bolesti hlavy, únava, spánkové poruchy, bolesti břicha a potíže se soustředěním. Výzkum však ukázal, že tyto příznaky byly stejně časté u dětí, které covid prodělaly, i u těch, které ho neměly.
Ve výzkumu se srovnávala data z různých studií, a byla srovnávána s daty od dětí a adolescentů, kteří se covidem nenakazili, přesto hlásili stejné příznaky. Ve většině těchto studií netrvaly tyto příznaky déle než 12 týdnů.
Jeden z vedoucích výzkumu profesor Nigel Curtis, který se se věnuje dětským infekčním nemocem na Murdochově výzkumném ústavu dětí, vysvětlil, proč se riziko dlouhého covidu u dětí přeceňovalo: „Výzkumů se účastnili s větší pravděpodobností lidé s příznaky, což vedlo k nadhodnocení rizika dlouhého covidu u dětí.“
V Anglii postihl dlouhý covid dva miliony lidí
Uvedl, že problémem je, že není žádný jasný způsob, jak určit, od čeho tyto příznaky pocházejí, že na to není test a není ani přesná klinická definice dlouhého covidu.
Curtis ale zdůraznil, že riziko nelze podceňovat: „Nikdo nesnižuje skutečnost, že existuje, ale potřebujeme vědět, jak ho lépe diagnostikovat a léčit.“
Test může z krve odhalit dlouhý covid
Delta nemá u dětí vážnější průběh
Další výzkum stejné organizace také ukázal, že nákaza indickou variantou koronaviru delta nevyvolává u dětí vážnější průběh covidu než předchozí kmeny, i když jeho nakažlivost je vyšší. „Hospitalizace jsou vzácné a potřeby intenzivní péče je u dětí velmi vzácná,“ uvedl Curtis ohledně nákaz dětí variantou delta. Zmínil, že děti jsou nejčastěji hospitalizovány preventivně.
U obézních dětí a dětí s chronickými ledvinovými potížemi nebo i problémy s imunitou je však 25krát větší riziko, že průběh bude vážný.