Hlavní obsah

Čína ve střehu. Nákazy lámou rekordy

Pevninská Čína hlásí nejvyšší počet nových nákaz covidem-19 od první vlny koronaviru před dvěma lety.

Foto: Kin Cheung, ČTK/AP

Covidová jednotka v Hongkongu

Článek

Ve čtvrtek Úřady oznámily přes tisíc případů lokálního přenosu nemoci. Většina z nich (703) byla bezpříznaková, dalších 397 bylo symptomatických, nikdo s covidem nezemřel, upřesnila Čínská národní zdravotnická komise (NHC). Za pátek pak bylo nových případů přes 1500.

Čínská čísla jsou sice nesrovnatelně nižší než ta v západních zemích, i tak jde ale pro Čínu o nejvyšší počet případů od února 2020.

Hongkong se stabilizuje

Nová vlna nejpronikavěji postihla města Čching-tao v provincii Šan-tung na východním pobřeží, Tung-kuan v provincii Kuang-tung na jihu a Ťi-lin ve stejnojmenné provincii na severovýchodě.

Podle médií bylo za nezvládnutí šíření epidemie v okrese Laj-si v Čching-tao pokáráno či přeloženo 17 úředníků včetně zástupce starosty či místního stranického šéfa. O místo přišli také ředitel a zástupce jedné místní střední školy poté, co se zde nakazila část žáků. „Jejich pracovní etika nebyla praktická a nedrželi se striktně protokolů,“ vysvětlila NHC.

Úřady kvůli pouhým dvěma případům nákazy nařídily navíc uzávěru devítimilionového Čchang-čchunu v provincii Ťi-lin. Čínská finanční metropole Šanghaj včera oznámila, že místní školy přejdou kvůli šíření koronaviru k výuce na dálku.

Daleko hůře než pevnina je ale na tom Hongkong, který v pátek potvrdil přes 29 tisíc případů infekce a 196 úmrtí spojených s koronavirem (z toho 148 neočkovaných). Na webu se objevily fotografie těl ve vacích ležících na pokoji spolu s pacienty, načež správa nemocnic přiznala, že márnice mají problém vypořádat se s vysokými počty obětí. „Jde však o snímky z dřívějška, situace je už vyřešena,“ upřesnila správa.

Exponenciální růst nákaz se nyní ve městě ve velké míře podařilo zastavit, zdůraznil Liang Wan-nien, vysoký představitel NHC, který sem byl vyslán z pevninské Číny. Počet denních případů podle expertů kulminoval už začátkem měsíce.

Hongkong se po vzoru pevninské Číny drží strategie tzv. „dynamického nulového covidu“ – úřady připouštějí, že se nové případy nákazy budou nadále objevovat, okamžitě však proti nim zasahují masovým testováním a lokálními lockdowny.

Zejména v kosmopolitním Hongkongu, jehož status hlavního finančního centra regionu závisí na propojení s okolním světem, zaznívají výzvy k „soužití s covidem“. Správa města je ovšem rozhodnuta se nulového covidu držet, aby tím dosáhla znovuotevření hranic s pevninou.

Paxlovid letos na pultech

Čínský premiér Li Kche-čchiang v pátek odmítl odpovědět na otázku, jestli má Čína připravený plán znovu se otevřít světu. „Naše preventivní a kontrolní opatření se budou řídit vývojem pandemie a změnami viru,“ řekl jen.

Čína se mezitím přiblížila ke schválení pro klinické použití prvního zahraničního přípravku proti covidu-19.

Tamní regulátor minulý měsíc podmínečně schválil použití antivirotika Paxlovid americké společnosti Pfizer. Pilulku si lidé, kteří se nakazili, mohou snadno vzít doma, čímž pravděpodobně předejdou hospitalizaci. Do prodeje v Číně by se lék měl dostat během tohoto roku.

Související témata:

Výběr článků

Načítám