Článek
Evropská unie opakovaně uvedla, že o dohodě, kterou loni vyjednala Mayová, znovu debatovat nechce. Britští zákonodárci tuto podobu brexitové dohody třikrát odmítli, a Mayová v důsledku rezignovala.
„Vždycky mi připadlo zvláštní, že bychom měli zaplatit celou sumu předtím, než bychom dosáhli konečné dohody,”řekl Johnson. Dodal, že peníze považuje při dosahování jakékoli dohody za mocný činitel. „Myslím, že naši přátelé a partneři by měli pochopit, že peníze budou zadrženy, dokud nebude jasnější, jak se bude pokračovat,”uvedl Johnson. Nynější podoba brexitové dohody počítá s tím, že Británie v rozmezí několika let vyrovná své dřívější závazky ve zmiňované výši.
Bude-li Johson zvolen do čela konzervativců, plánuje vedle zadržení platby finančního vyrovnání dále zrušit takzvanou irskou pojistku, zaručit práva občanů ze zemí EU a připravovat se na dopady brexitu bez dohody.
Británie by z EU měla vystoupit 31. října. Pokud britský parlament brexitovou dohodu neschválí a vláda nepožádá Brusel o další odklad, hrozí že Británie z unie odejde bez dohody.
Jako irská pojistka je označována pasáž brexitové dohody, která má za cíl zabránit za všech okolností obnovení klasické hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Právě tento bod byl pro mnohé britské poslance v minulých třech hlasováních o brexitové dohodě hlavní překážkou pro její schválení.