Článek
„Tohle není primárně migrační krize, je to akt agrese, který má za cíl nás vyprovokovat,“ uvedla evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová.
Podle ní je potřeba, aby sedmadvacítka zajistila vnější hranice schengenského prostoru a dala jasně najevo, že do Evropské unie není možný volný přístup.
❗️Officers of @Frontex who are helping Lithuanians to guard the border have spotted a group of migrants being escorted to Lithuania by a Belarusian border guards’ vehicle. Also yesterday a Lithuanian farmer took a picture of Belarusian border guards removing a barbed-wire fence. pic.twitter.com/NjWr3xZ9J3
— Tadeusz Giczan (@TadeuszGiczan) August 3, 2021
Nápor běženců na litevské hranici je bezprecedentní. Za neděli zadržela stráž rekordních 287 migrantů, celkové letošní počty nelegálních migrantů už přesáhly čtyři tisíce lidí, uvádí litevský statistický úřad.
To je 54krát více než za celý minulý rok. Více než polovinu tvoří Iráčané, následují občané Konga, Kamerunu a Sýrie. Bělorusů uteklo do Litvy jen 65.
Promyšlený plán, letadla svážející migranty
Na první pohled může působit zvláštně, že se migranti snaží dostat do Schengenu právě přes Bělorusko. Podle litevských politiků jde ale o promyšlený plán Alexandra Lukašenka.
#Lithuania has 678 km of #EU border with #Belarus regime, border with training area, where regime together with the sole sponsor- #Russia develops and tests hybrid methods aimed at revenge, change #EU policy, test our resilience. They must not succeed! pic.twitter.com/21p358tYOs
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) August 3, 2021
Plán, který má za cíl jediné: pomstít se EU za uvalené sankce.
„Zvyšující se počet ilegálních migrantů, kteří překračují hranici mezi Litvou/EU a Běloruskem, je hybridním útokem, který zosnoval Lukašenkův režim,“ je přesvědčen litevský prezident Gitanas Nausėda.
Litva krátí práva migrantům, které tam ve velkém pouští Bělorusko
„Režim využívá ilegální migrace jako státem sponzorované zbraně v reakci na litevskou/unijní politiku,“ dodává pro deník Washington Post. Bělorusko odmítá, že by migranty úmyslně posílalo do EU, protistrana ale poukazuje na celou řadu důkazů, která naznačuje opak.
Earlier today, a Boeing 747-400 with 412 seats arrived in Minsk from Baghdad, potentially transporting hundreds of irregular migrants to #Belarus, which could be used as a weapon against Lithuania and the EU.
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) August 3, 2021
The aircraft used mostly #Russian air space to reach its destination. pic.twitter.com/moymD4R3G4
Irácké aerolinky zdvojnásobily počet letů z Bagdádu do Minsku, a to ze dvou na čtyři týdně, a zároveň zřizují letecké spojení z Basry, Irbílu a Sulajmáníe. Každý týden takto mohou letadla přepravit přes dva tisíce pasažérů.
Lukašenkova vláda spolu s běloruskou cestovní agenturou zprostředkovává imigrantům víza a lety. Evropští úředníci jsou dokonce přesvědčeni, že migranty poté z Minsku sváží přímo k litevské hranici.
Литва начала возвращать нелегальных мигрантов в Беларусь.
— TUT.BY | Zerkalo.io (@tutby) August 3, 2021
За ночь пограничники развернули несколько групп.https://t.co/z0pbhi6lRE pic.twitter.com/ZPrLE5jo5X
Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) totiž v neděli pomáhala litevským pohraničníkům u města Šalčininkai při hlídkování, když vtom zpozorovala skupinu nelegálních běženců doprovázenou autem. Pohraničníci si jsou jisti, že šlo o resortní vozidlo běloruských speciálních služeb.
Ať pokračují ve výletu, vyzval náměstek
Litevské ministerstvo zahraničí proto vydalo pokyn, který pohraniční stráži přikazuje otáčet migranty zpět do Běloruska.
Visiting the #Lithuania 🇱🇹 #Belarus 🇧🇾 border today where I received a detailed briefing regarding the situation on the ground.
— Ylva Johansson (@YlvaJohansson) August 2, 2021
The Lithuanian border guard personnel, with @Frontex support, are undertaking a sophisticated operation in challenging circumstances.
🇪🇺 🇱🇹 pic.twitter.com/ADV315tV9x
„V první řadě musí být migrantům sděleno, že se ztratili. Že přišli do nádherné země Běloruska obdivovat přírodu, zabloudili, a tak mohou dále pokračovat na svém výletě po Bělorusku,“ poznamenal sarkasticky náměstek Arnoldas Abramavičius.
Podle něj mohou strážníci za určitých okolností použít sílu. Připomněl, že je o azyl možné požádat standardním způsobem, tedy na hraničních přechodech a na diplomatických zastoupeních.