Hlavní obsah

Běloruská opozice plánuje novou vlnu protestů

Minsk

Přední opoziční politička Svjatlana Cichanouská ve středu oznámila, že opozice se připravuje na novou fázi protestů proti současnému běloruskému vedení. Zemí aktuálně zmítá kauza, kdy úřady donutily komerční let společnosti Ryanair k přistání v Minsku a zadržely opozičního novináře a jeho ruskou přítelkyni cestující tímto letem.

Foto: Mindaugas Kulbis, ČTK/AP

Opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská

Článek

Autoritářský běloruský lídr Alexandr Lukašenko varoval, že běloruští protirežimní aktivisté, kteří se uchýlili do zahraničí, se nevyhnou právním následkům. „Za své protiprávní činy ponese každý v souladu se zákonem odpovědnost, už dva roky to neúnavně opakuji," uvedl Lukašenko ve svém středečním projevu před poslanci, který byl zároveň jeho prvním veřejným vystoupením od nedělního incidentu.

”Upozorňuji na to všechny zběhlé a křiklouny. Všechny vás známe," pohrozil.

O přípravě nové formy protestu informovala v příspěvku na telegramu a také prostřednictvím videa opoziční politička Cichanouská, která byla v srpnových prezidentských volbách hlavní Lukašenkovou rivalkou a nyní pobývá za běloruskými hranicemi. "Čekat již není na co - teror je potřeba zastavit jednou provždy. Začínáme se připravovat na novou fázi aktivního nátlaku," napsala.

Cichanouská upřesnila, že její kancelář při přípravě nových kroků spolupracuje s běloruskou koordinační radou, která vznikla po srpnových volbách, a dalšími opozičními organizacemi. Konkrétně nyní podle političky opozice usiluje o intenzivnější kontakt s běloruskými úředníky, posílení struktur "partyzánského hnutí" v Bělorusku a připravuje například projekt týkající se rehabilitace stíhaných účastníků protestů.

Zachraňte ho, tam ho zabijí, žádají o pomoc Pratasevičovi rodiče

Evropa

Hromadné demonstrace v Bělorusku propukly po loňských srpnových volbách hlavy státu, v nichž Lukašenko údajně opět jasně zvítězil. Opozice ale hlasování považuje za zfalšované, odmítla ho uznat i Evropská unie. Mnozí mají za skutečnou vítězku voleb Cichanouskou. Při násilném potlačování protestů zadržely pořádkové síly přes 33 tisíc lidí a řada představitelů opozice musela opustit zemi nebo byla uvězněna. Západ uvalil na špičky režimu nové sankce, ale Lukašenko, podporovaný Ruskem, odmítl odstoupit.

Běloruští disidenti v exilu se začínají bát

Evropa

Nedělní zásah běloruských úřadů, které vyslaly za letadlem mířícím z Atén do Vilniusu stíhačku a odklonily ho do Minsku, zdůvodnil Lukašenko tím, že Bělorusko obdrželo zprávu o bombě na palubě a pokoušelo se chránit lidi. Postup Běloruska vyvolal silnou kritiku západních představitelů.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Bělorusko za jeho jednání kritizovaly také Spojené státy.

Výběr článků

Načítám