Článek
„Myslím, že lockdown některý typ asociálního chování podnítil, s čímž musíme něco dělat,” oznámil Johnson při návštěvě policejní stanice v Guildfordu.
Za „asociální chování” (angl. anti-social behaviour) britské zákony považují narušování veřejného pořádku, jako příklady uvádí metropolitní policie na svých stránkách: nevhodné používání dopravního prostředku, hlučné a neohleduplné chování, odhazování odpadků mimo koše, vstupování na cizí pozemek, pití alkoholu na veřejnosti, nedovolené odpalování rachejtlí nebo třeba nekontrolované venčení zvířat. |
V době pandemie a souvisejících koronavirových opatření musela britská policie řešit zejména odmítání nošení roušek, nepovolené domácí párty nebo třeba také zvýšenou míru vandalismu.
„Chci vidět, že ti, kteří se tohoto asociálního chování dopouštějí, řádně splatí svůj dluh společnosti. Něčí asociální chování sice může být považováno jako malicherný přestupek, pro oběti ale může být zážitek velmi znepokojivý,” vysvětlil Johnson.
Prime Minister Boris Johnson says those accused of anti-social behaviour should be among "fluorescent-jacketed chain gangs" paying their debt to society.
— Channel 4 News (@Channel4News) July 27, 2021
The comment comes as the government pledges £15.8 billion into supporting the police. pic.twitter.com/GbbKfx2YL3
Připoutat a pracovat, navrhuje
Předseda londýnské vlády naznačil, že by se mu zamlouval návrat systému, kdy byli trestanci připoutáni k sobě řetězem a takto si svoje provinění odpracovávali. Těmto skupinkám se říkalo „chain gangs” (doslova řetězové gangy).
Evropa kvůli šíření indické mutace delta zpřísňuje opatření, přibývá protestů
„Pokud jste se dopustili asociálního chování a jste odsouzeni k vykonání obecně prospěšných prací, pak nevidím jediný důvod, proč byste se nemohli přidat k takovým těm skupinkám ve svítivých vestičkách a splácet svůj dluh společnosti,” dodal Johnson.
Plány britského premiéra, který byl osm let starostou Londýna, se u části odborné veřejnosti nesetkaly s pochopením.
Boris Johnson today:
— Jim Pickard (@PickardJE) July 27, 2021
“If you’re guilty of antisocial behaviour…I don’t see any reason why you shouldn’t be out there in one of those fluorescent jacketed chain gangs” pic.twitter.com/14d6veoCnE
Lidskoprávní organizace Liberty označila Johnsonovu rétoriku za krátkodobý trik, který způsobí dlouhodobou újmu. Konzervativci navrhovaný způsob řešení podle organizace vytvoří mezi lidmi příkopy a stigma.
Novinář deníku Financial Times Jim Pickard následně na Twitteru ironicky připomněl dva roky starý incident, kdy se britský premiér hádal na ulici se svou nastávající manželkou Carrie Symondsovou, což vyděsilo sousedy, kteří přivolali policii.