Článek
„Je naší smutnou povinností oznámit, že náš syn Otto Warmbier dokončil svou cestu domů,“ uvedla Warmbierova rodina v prohlášení.
Warmbier si v KLDR odpykával trest patnácti let nucených prací za odcizení propagandistického plakátu. Severokorejská agentura KCNA po jeho zadržení na začátku loňského roku uvedla, že byl přistižen, jak páchá „nepřátelské aktivity” s cílem narušit jednotu mezi Severokorejci.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Z pracovního tábora ho Severokorejci propustili minulý týden. [celá zpráva] Prý z „humanitárních důvodů”.
Ve vězení strávil muž 17 měsíců. Po propuštění byl ve velmi špatném zdravotním stavu a byl převezen do nemocnice ve svém rodném městě Cincinnati.
Američtí lékaři, kteří mladíka vyšetřili, u něj zjistili rozsáhlý úbytek mozkové tkáně.
Warmbierovo tělo nevykazovalo známky fyzického týrání. K poškození mozku došlo zřejmě nedostatečným zásobením mozku okysličenou krví. To mohlo být způsobeno například přidušením.
Severokorejci tvrdili, že se Warmbier otrávil botulotoxinem, následně spolkl prášek na spaní a upadl do kómatu. Podle amerických lékařů však po jedu produkovaném bakterií Clostridium botulinum nebyly v jeho těle stopy. [celá zpráva]
Vyšetřovatel OSN pro lidská práva Tomas Ojea Quintana už minulý týden vyzval KLDR, aby vysvětlila, jak je možné, že se mladík vrátil domů v kómatu.
Americký prezident Donald Trump odsoudil severokorejský režim jako brutální.
Melania and I offer our deepest condolences to the family of Otto Warmbier. Full statement: https://t.co/8kmcA6YtFD pic.twitter.com/EhrP4BiJeB
– Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 19. června 2017
V souvislosti s úmrtím mladíka v úterý vyzval jihokorejský prezident Mun Če-in KLDR, aby vrátila do jejich vlastí další zadržené občany Jižní Koreje a USA. Mun uvedl, že "je velmi politováníhodné, že Severní Korea nerespektuje lidská práva".