Článek
„Turecké válečné lodě jsou oprávněny ochraňovat naše lodě, které vezou humanitární pomoc do Gazy. Od nynějška nedopustíme, aby na tyto lodě útočil Izrael, jako tomu bylo s Flotilou svobody,“ řekl v rozhovoru pro arabskou televizi Al-Džazíra turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
Vztahy mezi Tureckem a Izraelem jsou na bodu mrazu. Erdogan už dříve v tomto týdnu oznámil, že jeho země přerušuje s Jeruzalémem veškeré obchodní a vojenské styky. Před tím byl vykázán z Turecka izraelský velvyslanec.
Důvodem roztržky je loňský zásah izraelských vojáků proti flotile lodí propalestinských aktivistů v mezinárodních vodách. Při zásahu zemřelo devět Turků. Lodě se snažily prolomit izraelskou blokádu pásma Gazy a dopravit do palestinské enklávy materiální pomoc.
Podle vyšetřovatelů OSN použil Izrael při razii nepřiměřenou sílu. Námořní blokáda Gazy kvůli vládnoucímu hnutí Hamás ovšem byla platná a legální. Turecko hrozí, že se kvůli incidentu obrátí na Mezinárodní soudní dvůr.
Izrael pouze vyjádřil lítost nad ztracenými lidskými životy a rodinám obětí nabídl odškodnění. Podle Erdogana to byl divošský útok. Premiér Izrael obvinil, že se v oblasti Blízkého východu chová jako rozmazlené dítě.
Turecko chce, aby Izrael blokádu ukončil.
Boj o zdroje a Palestinu
Erdogan navíc viní Jeruzalém, že chce všechny zdroje ve Středomoří pro sebe. Narážel především na zásoby plynu ve Středozemním moři. Na naleziště si činí nárok i Libanon.
Turecké válečné lodě budou preventivně moře střežit, podotkl Erdogan.
Turecko není jedinou zemí v sousedství, která se s Izraelem v souvislosti s Palestinci rozchází v postojích. Nedávný hlavní spojenec Izraele na Blízkém východě má novou vládu, která podle agentur lobbuje v arabském světě za podporu palestinské samosprávy na půdě OSN. Hovoří se o tom, že by Palestinci v září v OSN mohli chtít vyhlásit svůj nezávislý stát.