Článek
Mnoho těl zůstává pod sutinami. Exploze a následná tlaková vlna navíc vyřadily z provozu čtyři bejrútské nemocnice.
V nemocnici Sv. Jiří zemřely čtyři zdravotní sestry. „Ztratili jsme čtyři sestry i pacienty. Je tu mnoho mrtvých a asi 200 zraněných,” řekl mluvčí nemocnice. Ta byla vyřazena z provozu a nepřijímá zraněné.
Další zařízení byla ještě před výbuchem přeplněna pacienty nakaženými koronavirem, k nimž teď přibývají tisíce zraněných po výbuchu, ale také příbuzní pohřešovaných osob, kteří se ve zmatku snaží najít členy svých rodin.
Poslechněte si, jak se šířila ohlušující tlaková vlna Bejrútem
Ve skladu v přístavu vybouchlo 2750 tun dusičnanu amonného. Síla výbuchu měla být tři kilotuny TNT, což je asi pětina síly atomové bomby svržené před 75 lety na Hirošimu.
Expert: Výbuch nezpůsobil jen ledek
Expert na výbušniny Anthony May, který pracoval pro americkou vládní agenturu, jež se zabývala alkoholem, tabákem, výbušninami a zbraněmi, však uvedl, že červený oblak, který se na místě výbuchu vyskytl, neodpovídá reakci při explozi dusičnanu amonného.
„V případě výbuchu ledku by byl mrak žlutý, nikoli červený. Nevylučuji, že ledek nebyl součástí exploze, ale kromě něj muselo vybouchnout ještě něco jiného,“ uvedl pro CNN.
Dodal, že ačkoli by tlaková vlna poukazovala na výbuch menšího nukleárního zařízení, nezdá se, že by byl nějaký nukleární materiál použit.